Alan Adlarının Kısa Bir Tarihi

tarafından
451
Alan Adlarının Kısa Bir Tarihi

İnternet hayatımıza girdiğinden beri son derece hızlı bir şekilde ilerlemesini sürdürüyor.

Binlerce farklı terim, kavram var. Bunlar bilsek de bilmesek de interneti kullanıyoruz.

Binlerce sosyal medya aracı, forumlar, uygulamalar, oyunlar internet içerisinde yerini almış durumda.

İşte tüm bunların yanında bugün ilgisi olmayan birinin belkide hiç duymadığı bir konuya değinmek istiyoruz.

Alan adları…

Facebook.com , Google.com, merakedilen.net …

1985 Yılının sonunda dünyada sadece 6 adet kayıtlı alan adı vardı. Bu alan adının İngilizcesine yani daha çok nasıl kullanıldığına gelecek olursak “Domain” diyebiliriz.

1985’den günümüze kadar gelecek olursak yıllar içinde 265 milyondan daha fazla alan adı kaydı yapıldı.

 

İlk alan adı: FX.com (1985)

15 Mart 1985 tarihinde Massachusetts’de faaliyet gösteren bilgisayar şirketi Symbolics İnc ilk .com alan adını tescilledi. İlk alan adının isminin daha şekil olmasını beklerdik ama sadece iki harften oluşan bir isim . “XF.com”

XF.com 25 yıl boyunca bu şirketin üzerinde kaldı. Sonrasında satıldı…

 

Takvim 1995 Yılını Gösterdiğinde Alan Adı Tescili Ücretli Hale Geldi!

1995 Yılına kadar isteyen herkes herhangi bir ücret ödemeden istediği alan adını alabiliyordu. National Science Foundation adlı kuruluş alan adı tescil hakkı kazanınca 2 senelik domain kayıt işlemini 100 dolar gibi bir ücretle satmaya başladı.

İnternetin Türkiye’ye 1993 yılında geldiğini düşünürsek bedava alan adı almak için çok fazla zamanımız olmamış gibi sanki…

 

1998 – DNS Özelleştirmesi

1998 yılında Amerikan Ticaret Bakanlığı, başkan Clinton’un da ısrarıyla, daha sonra ABD hükümeti tarafından kontrol edilen Domain Naming System (DNS)’in, özelleştirilmesi için bir öneri yayınladı.

 

En pahalı alan adı satıldı!!

En pahalı alan adı diye bir şey tabi ki yok. Ancak vacationrental.com adlı site 2007 yılında 35 Milyon Dolar karşılığında el değiştirdi. Aslına bakarsak çok havalı bir isim gibi durmuyor. Belkide piyasada bu isme çok karşılaşmadığımız içindir. 35 Milyon dolar eder miydi? Bunun cevabı herkesin kendi düşüncelerinde saklı…

vacation rentals

2012: Mike Mann 24 Saat İçerisinde 14.962 Alan Adı Kaydetti

Nisan 2012’de Mike Mann 24 saat içerisinde yaklaşık 15.000 alan adı kaydı gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamada, “Aç gözlü değilim, dünya kadar kazanmak istiyorum” dedi.

2013: İnternette 4 Karakterli Alan Adları Tükendi

Aralık 2013’de WhoAPI, yayınladığı analizde 4 karakterli alan adı kombinasyonlarının tükendiğini belirtti. AAAA.com itibaren ZZZZ.com kadar 456.976 kombinasyon 4 karakterli alan adının tükendiği duyuruldu.

2014: 100’den Fazla Yeni Alan Adı Uzantısı Satışa Sunuldu

2014 yılında, 100’den fazla yeni gLTD alan adı uzantısı satışa sunuldu. (.com, net, .org,  gibi jenerik üst düzey alan adı uzantılarının tükenmeye başlamasının ardından yayınlanan yeni uzantılar (.cars ve .music) gibi genel kelimelerin yanı sıra .apple ve .hyundai gibi şirket adlarını da içeriyor. Yeni alan adı uzantıları kullanıcılara jenerik alan adlarına sahip olma noktasında bir fırsat niteliği taşıyordu.

alan adları tarihi ile ilgili görsel sonucu