1. Ana sayfa
  2. Ekonomi
  3. Atm kartımızı yuttugunda ne yapılmalı?

Atm kartımızı yuttugunda ne yapılmalı?

ATM yada bankamatik..

Kimimizin sıklıkla kimimizin ise arada sırada kullandığı , yıllar içerisinde hayatımıza girmiş ve bankadaki parasal işlemlerimizden bazılarını kart yoluyla halledebildiğimiz küçük odacıklar olarak tanımlayabiliriz ATM’leri .

Bazen bu kullandığımız makineler sistemsel hatalar sonucu veya kasıtlı olarak kartlarımıza el koyabilir yada daha çok kullanılan tabirle kartımızı yutabilir … Peki bu makinecikleri bu hareketlerinin nedeni nedir ve karşılaştığımız zaman ne yapmamız gerekir ? İşte yazımızın devamında bunları sıraladık…

Neden 1- Banka , kredi veya banka kartınıza bloke koymuş olabilir .

Neden 2- ATM’nin online iletişim sisteminde bir sıkıntı olabilir . Veya teknik bir arıza meydana gelmiş olabilir .(Sonuçta insan yapımı ,hiçbir makine kusursuz değildir .)

Neden 3- Kartınız ATM içerisinde iken uzun süre işlem yapılmamış ise bankamatik kartınızı yutabilir.

Neden 4- Kartınızın şifresini 3 defa yanlış girmeniz durumunda ATM kartınızı güvenlik açısından yutacaktır.

Neden 5- Kredi kartı dolandırıcıları bankamatiklere yerleştirdikleri cihazlar vesilesi ile sizlere oynadığı bir oyun olabilir.

Peki bu durumlarda ne yapmamız gerekir? İşte sıraladık …

1- Eğer kullandığınız bankamatik bir banka şubesinde bulunuyorsa oradaki görevliler ile iletişime geçip yardım alabilirsiniz.

2- Eğer kullandığınız bankamatik(ATM) bir banka şubesinde bulunmuyorsa derhal çağrı merkezi aracılığı ile kartınızı iptal ettirmeniz ve yenisini istemeniz gerekmektedir . Unutmayın ,kartınız tüm üstte saydığımız nedenler haricinde kredi kartı dolandırıcılarının eline geçmişte olabilir .Yeni kartınız iptal sonrasında isteğiniz doğrultusunda 7-10 gün içerisinde adresinize gönderilir.

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. kredi

    hocam benim 100 tl birgün sıkışmıştı bir bankanın para çektiğimiz bölgesine aradım araştırdılar sıkışan paramı hesabıma geri gönderdiler.

  2. Emre

    Benim daha önce kredi kartımı yutmuştu atm. Şubeye uzak bir atm olduğu için iptal olmuş ve yerine yenisi gönderilmişti banka tarafından.