«
 1. Ana sayfa
 2. Genel
 3. Beyaz Perdenin Arkası

Beyaz Perdenin Arkası

Birçok filozofça dinleyende ve izleyende estetik zevk uyandıran, gerçekliği sembolik olarak ifade eden eser ve hareketler olarak tanımlanır sanat.

Bu yazımda her gün gözümüzün önünden geçen, bizlerde estetik zevk uyandıran, bir şekilde ilgimizi çeken ancak bir türlü gerçeklerini göremediğimiz, amaçlarını anlayamadığımız sanattan bahsedeceğim. Nedir peki bu? Belki bütün sanat eserleri… Kitaplar, resimler, müzikler, filmler ve akla gelebilecek her şey…

Ben filmlerden bahsetmek istiyorum.

Mesela kaçımız fark ettik V For Vendetta filminde verilmek istenenin geçmişten günümüze birçok iktidarca kullanılan Popülizmi eleştirdiğini?

v for vendetta ile ilgili görsel sonucu

Hangimiz fark ettik ve üzerinde düşündük Fight Club filminde saklanan kapitalizm ve tüketim karşıtı karşıtı propagandayı?

 

fight club ile ilgili görsel sonucu

Bu filmler birçoğumuzun şimdiye kadar izlediği filmler. Çok bilinen ama izlenmeyen filmler de var tabi ki.

Mesela başrolünde Edward Norton’un oynadığı American History X ‘in bu filmlerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Filmde Hitler ve Nazi sempatizanı bir şahsın yoğun göç alan ABD’ de göçmenlere ve bilhassa kendi renginden olmayanlara karşı duyduğu nefret anlatılıyor. Hem geçmişin hemde günümüzün anlatıldığı filmin sonunda Faşizm denilen illetin insan hayatına ne gibi pişmanlıklar kattığına şahit oluyoruz.

american history x ile ilgili görsel sonucu

Bir başka film ise Gladyatör, başrolünde ise Russel Crowe oynuyor.Eski Roma’da büyük bir kumandan olan Maximus’a Prens Commodus tarafından kurulan büyük ihanete ve ailesinin katledilişine şahit oluyoruz. Tüm bunlara rağmen Roma’da demokrasi için mücadele eden , hayatının geri kalanını bu amaç uğruna harcayan ve sonunda feda eden gladyatör, seyirciye güzel bir seyir zevki yaşattığı gibi demokrasiye ve cumhuriyetimize sahip çıkmamız gerektiğini ince ince işliyor.Bunu sadece Romalılar veya İtalyanlar için yapmıyor , tüm dünya medeniyetleri için yapıyor.

gladiator ile ilgili görsel sonucu

İşte tüm bu filmlerin altında yatan bir hikaye var. Bazılarında konu direkt işlenir bazılarında bizim aramamız gerekir. Her filmin bir hikayesi olduğu gibi bunu sadece filmlere indirgememek gerekir aksine her sanat eserinin bir hikayesi vardır. Hiçbir şarkı boş bir amaç uğruna yazılmadığı gibi hiçbir resimde can sıkıntısına çizilmemiştir. Sanat, sanat yapmak olduğu kadar aynı zamanda onu anlamaktır. İyi günler dilerim…

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Savaş

  Harika bir anlatım

 2. Yücel

  Muazzam. Başarılar dilerim

 3. sıkıntı duası

  güzel bir film izlenmesi gereken bir film ve açıklamanız güzel olmuş.