«
 1. Ana sayfa
 2. Bilim
 3. Beyaz yumurta mı , sarı yumurta mı ?

Beyaz yumurta mı , sarı yumurta mı ?

Merhabalar,

Popular Science dergisinin Temmuz sayısında farklı renkli yumurtalar arasındaki ufak bir farkı okuduktan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Öncelikle iki farklı rengin hiçbir farkı olmadığını belirtmek istiyorum..

Beyaz renk ile sarı renkli yumurta arasında hiçbir fark yoktur. Yumurtanın rengi tamamen tavuğun cinsiyle alakalıdır. Yumurtanın beyaz olmasının sebebi yapısında kalsiyum karbonat bulunmasından kaynaklanır. Ancak bazı tavuklar doğaları gereği yumurtalarını kamufle etme amacı güder. Bu yüzden yumurtalarında bol miktarda protoporfirin pigmenti bulunur. Sarı renk bu pigmentlerden kaynaklanır.

Yumurta ile ilgili görsel sonucu

Araştırmamı biraz daha derinleştirip hangi tavukların beyaz hangilerini sarı yumurtladığı bilgisine ulaşabildim. Araştırmalara göre beyaz renkli kulak memesine sahip tavuklar beyaz renkli yumurta çıkarırken. Kırmızı renkli kulak memesine sahip genelde daha koyu renkli olan tavuklar sarı renkli yumurta çıkartıyorlar.

Özet olarak şunu söyleyebilirim: Yumurtanın sarı veya beyaz renkli olmasının onun içeriğiyle bir ilgisi yoktur. Marketlerde sarı renkli yumurtalar bazen daha pahalı olabiliyor. Bunun temel nedeni sarı renkli yumurtaların daha sağlıklı olduğu görüşüdür. Daha çok talep alan sarı yumurtaların fiyatlarının fazla olması da bu sebepten dolayı gayet normaldir.

Sarı Tavuk

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Burak Demir

  ha beyaz yumurta ha sarı yumurta bence farketmez her ıkısı de aynı bence

 2. Ortaca Uzman Diyetisyen

  burada sadece görünüş fark arz eder. içerikle alakası yoktur.

 3. en faydalı bilgiler

  bende bir yerde okumuştum protein yönünden hiçbir farkı yok, sadece üreticiler aynı koli içerisinde aynı renkte yumurtalar olması için ayrıştırıyorlarmış.