«
 1. Ana sayfa
 2. Ekonomi
 3. Borçlarımızı neden para basarak ödemiyoruz?

Borçlarımızı neden para basarak ödemiyoruz?

Son günlerde, özellikle Sosyal medyada ve arkadaş ortamlarımızda sıklıkla muzip dostlarımız tarafından dile getirilen garip bir soruyla karşılaşıyoruz: Neden devletler borçlarını para basıp ödemez?

Peki neden para basmıyoruz? Nasıl olsa darphane bizim , bas basabildiğin kadar…

Maalesef öyle olmuyor…

Bu konuyu en basit şu şekilde açıklayabiliriz:

Ülkemizin domates üretimi az ise vatandaş domatesi pahalı alır, eğer fazla ise manavdaki fiyatlar da ucuzlar.

Demek istediğim bir şey ne kadar çok olursa değeri o kadar düşer…

Alman Markı Yakan Kadın
1. Dünya savaşı yıllarında enflasyon sonucu hızla değer kaybeden parayı, o parayla alınacak kömürden daha iyi ısıtacağını düşünerek yakan kadın.

Paranın değerini belirleyen şey, yine paradır. Bir ülkenin kasasında ne kadar çok döviz, ne kadar çok altın var ise  parasının değeri o kadar fazladır. Varsayalım ki kasamızda 10 dolar para var, biz 100 lira para bastık. Bu durumda 1 doların değeri 10 lira olacaktır. Bizim fazladan bastığımız her para, Türk Lirasının değerini Dolar karşısında düşürecektir. Bu aynı şekilde altın, Euro ve diğer tüm para birimleri için geçerlidir. Ülkeye döviz ve altın girişi oldukça bu dengeler değişir. Ülkedeki döviz miktarının artması demek Türk Lirası’nın değer kazanması demektir.Ülkeden döviz çıkışı olduğu durumlarda ise para değer kaybeder. Özetleyecek olursak para basmak, elde olan döviz miktarını değiştirmeyeceği paramızın değer kaybından başka bir anlama gelmez.

Para basarak borç ödemek
Dünya’da en çok para basan ülkelerden bir tanesi Venezuela. Bir tomar paraları belkide 1 dolar bile etmiyor.

Borç Ödeme Meselesi: Zaten yurt dışından alınan borç döviz cinsinden alındığı için döviz olarak geri ödenir. Bu yüzden basılacak para, yurt dışına borç ödemek konusunda bir işe yaramaz.

Yurt içinde düşünülecek olursa, basılan her kuruş para döviz karşısında değer kaybedeceği için vatandaşın cebinden çalmak anlamını taşır. Bu yüzden devletler zorda kalmadıkça para basmaz.

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Vedat

  Teşekkür ederiz admin aydinlattiniz beni

 2. Emine Gül Çakmak

  Teşekkürler sayenizde aydınlandık bugün de. Yazılarınızı heyecanla takip ediyoruz

 3. murat taştan

  Çünkü biz darpane değiliz :))))

 4. Anlık Altın Fiyatları

  bu yazınızda arz talep dengesini güzel bir şekilde açıklamışsınız,bir metanın miktar olarak çokluğu ona bağlı olan talebi azaltmasa da o ürünün fiyatını düşürecektir,teşekkürler yararlı bilgiler için.

 5. Recep toraman

  Dolar 5.10 oldu . Para basmayla bir ilgisi olabilirsiniz mı sizce?