Bu Kadar Çöp Ne Olacak?

tarafından
434
Bu Kadar Çöp Ne Olacak?

Anlam veremediğimiz gerçeklerde bugün: Türkiye ithal ettiği çöpleri ne yapıyor?

2017 Yılında Çin, Malezya, Vietnam ve Polonya gibi ülkelerin çöp ithalatına sınırlama getirmesi veya bunu engellemesi sonucunda cennet vatanımız Türkiye dünyanın en çok çöp ithal eden ülkelerinden birisi oldu.

Onlarca ülke bu ithalata sınırlama getirirken Türkiye neden ithalatı artırdı?

Bu sorunun cevabı şuan için meçhul.

Ancak sıkıntının büyük olduğunu düşünüyoruz çünkü geri dönüşüm teknoloji ve imkanlarında ilk 10 ülke arasında yokuz. Kısacası maalesef tesislerimiz yetersiz.

Türkiye’ye en çok çöp ihraç eden İngiltere’den yetkililerin yaptığı açıklamalara göre Türkiye bir çöplüğe dönebilir. İlerleyen süreçte toprak, su ve havayı zehirleyebilir.

Acilen geri dönülmesi gereken bir yanlış!

Aslına bakarsan çöp gelişmekte olan ülkeler için önemli bir kaynak. Geri dönüşüm sayesinde ülkeler önemli bir ham madde sağlıyor .

Ancak yeterli teknolojiniz ve imkanınız varsa!!!

çöp ile ilgili görsel sonucu

Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman,

geri dönüşüm emekçilerinin bu konudan oldukça şikayetçi olduğunu belirtti. Türkiye’nin yıllık 6 milyon tonluk plastik çöpünün yaklaşık 3.5 milyonunu toplayan emekçiler kazançlarının düşmesinden şikayet ediyorlar. Zira ithalat sonucunda ortaya çıkan çöp fazlalığı çöpün değerini düşürüyor.

Maalesef bu haberler bizim medyamızda çok az yer etti. Ancak İngiltere’den gelen bilgilere göre;

Türkiye, 2018 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre %125 kat daha fazla atık ihraç etti. Yazıyla yazmamız gerekirse 2 kattan daha fazla!

Umuyoruz ki ilerleyen dönemde fazlalık çöp çevreyi etkilemez.

Umuyoruz ki ithal ettiklerimiz elimizde patlamaz. Maksimum verimle yararlanırız…