Depresiasyon Nedir? Paramız Neden Değer Kaybediyor?

tarafından
355
Depresiasyon Nedir? Paramız Neden Değer Kaybediyor?
  1. Türk lirası diğer para birimleri karşısında tarihte görülmemiş şekilde değer kaybediyor ve bu değer kaybı bazı çevrelerce devalüasyon olarak adlandırılıyor. Peki gerçekten öyle mi?

    Devalüsyon ve Depresiasyon temel düzey ekonomide kolaylıkla ayırt edilemeyen ve birbiri yerine kolaylıkla kullanılabilen iki kavramdır. Basit şekilde tanımlamak gerekirse.
    Devalüasyon, bir ülkenin kendi kararıyla sabit veya yarı sabit döviz kuru sisteminde değişikliğe gitmesidir. Yani teknik olarak bir ülkenin devalüasyonla karşı karşıya olabilmesi için sabit kur düzeneklerine üye olması girekir, 1990’larda birleşik krallığın Exchange Rate Merchanism’e (ERM) üye olması gibi.

Depresiasyon ise akan döviz kuru sisteminde para biriminin değer kaybına denir. Depresiasyon doğrudan hükümetin kendi kararıyla değil ülkenin ihracat ve ithalat sahasındaki arz talep değişimlerinden kaynaklanır.Örnek olarak 2016’daki Brexit oylamasından sonra Pound yüzde 15’e varan değer kaybı yaşadı çünkü yatırımcılar Birleşik Krallığın uzun dönem ekonomik görünümünden endişe duyuyorlardı.
Türk lirasının değer kaybında mevcut hükümetin bazı karararları ve politikaları etkili olsa da doğrudan para birimine sabit sistemde müdahalede bulunulmadığı için yaşanan olayın depresiasyon olarak nitelenmesi daha doğru olacaktır.