Devalüasyon Nedir? 

tarafından
183
Devalüasyon Nedir? 

Sözlük tanımından bahsetmek gerekirse: Devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satınalma gücünün, hükümetçe alınan bir kararla düşürülmesidir.

Biraz daha anlaşılır bir dil ile izah etmek gerekirse kısaca paranın değer kaybı demektir. Sabit kur sisteminin olduğu ülkelerde (90’lı yıllara kadar ülkemizde de sabit kur sistemi vardı.) devletin yerli para biriminin değerini düşürmesidir. Öncelikle sabit kur sistemine açıklık getirmek gerekir. İsminden de anlaşılacağı üzere Dolar/TL değerinin gün ve haftalar içinde değişmemesi olayıdır. Devletin verdiği rakamlar, yine devlet değiştirene kadar geçerlidir.

Yıllar önce serbest kur sistemine geçilmeden önce devlet arada sırada TL’nin değerini güncellerdi. Özellikle kriz dönemlerine denk gelen Devalüasyon açıklama terimi ise ülkemizde TL’nin değer kaybı için kullanılan bir ifadedir. Örneğin 1993 yılında TL, Dolar karşısında bir gecede yüzde 70 seviyesinde değer kaybetmiştir.

Bugün böyle Bir şey mümkün değildir. Değer kaybı veya değişimi günler ve haftalar içerisinde kendiliğinden olur.

Son günlerde TL’nin Dolar karşısında değer kaybı bir nevi devalüasyon olarak nitelendirilse de tanımına tamamen uymaz. Devalüasyon, devlet tarafından ekonomi politikaları çerçevesinde yapılır.