«
 1. Ana sayfa
 2. Teknoloji
 3. Dikkat! İnternette İzleniyor muyuz?

Dikkat! İnternette İzleniyor muyuz?

Merhabalar…

Birçoğumuz internette gizliliğin olmadığını, takip edildiğimizi, hatta internette davranışlarımız üzerinden psikolojik analiz yapılarak bizlere reklamlar sunulduğunu duymuşuzdur.

 

Bununla alakalı okuduğum birçok haber beni birtakım deneyler ve araştırmalar yapmaya itti.

İşte sonuçları

internet hack

Maalesef ki bu yazılanların doğruluk payı var. İngiltere’de bir vatandaşın anısını anlatmak istiyorum.

Telefonlarımızın dinlendiğine dair tezi olan bir adam yaklaşık 3 gün süre ile telefonunun bulunduğu odada sadece bebek ile konulardan bahsediyor. Eşi ile bebek bezi, bebek maması, yeni doğacak bebek ve benzeri konular hakkında çokça muhabbet ediyor. Gerçekte ortada herhangi bir bebek mevzusu söz konusu değil. 2-3 Günün sonunda çift, girdiği internet sayfalarında birçok reklam görmeye başlıyor. Bu reklamlar maalesef ki bebekler ile alakalı.

 

Aynı durumun benzerini bende yaşadım.

Anım internette sıklıkla kullanılan fal uygulamaları ile ilgili. Geçtiğimiz kış aylarında soğuk algınlığına yakalanmıştım, doğal olarak öksürüyordum. Henüz hastalığımın başlarında, yani ufak tefek boğaz hırıltıları ve bazen küçük çapta öksürüklerin başladığı sıralarda, başkasının kahve bardağının fotoğrafını çekerek oldukça bilinen uygulamalardan bir tanesine yolladım. Sonuç ne çıktı dersiniz? Birkaç gün içerisinde öksürüklü bir hastalığa yakalanacakmışım!!!

İşte bu yaşadığım olayla cep telefonu uygulamalarının bizi dinlediğinden emin oldum.

Peki cep telefonu uygulamalarının bizi dinlemelerine ve her adımımızı takip etmelerine engel olmak için ne yapmamız gerekir?

internet ile ilgili görsel sonucu

Bu sorunun cevabı basit olduğu kadar bazen göz ardı edilebiliyor. İşte adım adım yapılacaklar:

 • İlk olarak şimdiye kadar indirdiğimiz uygulamaların ayarlarına göz atmamız gerekiyor. Bunun için telefon ayarlarına gelip izinler kısmını bulmamız gerekiyor. İzinler bölmesinin yeri telefondan telefona değişiklik gösterebilmektedir.
 • Uygulama izinlerine giriş yaptığımız zaman tek tek bütün uygulamaları gözden geçirmemiz gerekiyor. Her uygulamanın izinleri farklıdır. Mesela Whatsapp uygulamasının; galeriye erişim, görüntü kaydetme, ses kaydetme gibi izinlere ihtiyacı vardır. Ancak Whatsapp uygulaması gibi bu izinlere ihtiyacı olmayan uygulamalar bu izinlere ihtiyaç duyuyorsa o ayarları bir kez daha gözden geçirmemiz gerekiyor.Gerekirse teker teker o izinleri kaldırmamız önem arz etmektedir.
 • Son olarak Google Play veya AppStore’dan indireceğimiz yeni uygulamalar için izin isteklerini gözden geçirmeli, uygulama ile ilişkisi olmayan izinlere onay vermememiz gerekir.

 

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. argadoğalürün

  Bu aralar gerçekten çok dikkat çekti dinlendiğimize dair deneme olarak yapan youtuberlar var çok şaşırdım.

 2. sohbet

  internette gezinirken mutlaka kişisel veri ve paylaşımlarımızı emin olmadığımız hiç bir yerde paylaşmamalıyız.zira dolandırılmak başta olmak üzere her türlü şeylerle karşılaşabiliriz.

 3. Sıhhiye bilgisayar

  Maalesef internet güvenli bir ortam değil. son derece dikkatli olmak gerekiyor. bu detaylı yazınız için teşekkür ederim.