Doğa Ananın İntikamı

tarafından
141
Doğa Ananın İntikamı

Son günlerde ülkenin Kuzeydoğu’sundan gelen sel haberleri karşısında şaşkınız.

Nasıl bu kadar büyük felaketler olabilir. Önce Rize ve bugün de Ordu sular altında kaldı.

  • Peki neden böyle oluyor?
  • Sebebi betonlaşma olabilir mi?
  • İnsanın doğa ile mücadelesini kim kazanacak?

doğa ve sel

İlk sorumuzun cevabı aslında karmaşık. Sele sebep olan birçok etken vardır. Toprak yapısından yağış miktarına ve yağış hızına kadar. Ancak son zamanlarda artan sel olaylarının başlıca sebeplerinden bir tanesi betonlaşma ve altyapı yetersizliğidir. Aslında altyapı yetersizliği demek yanlış bir ifade olacaktır. Çünkü altyapı aslında topraktır. Suyu çekmesi gereken toprağın üstünü beton ile kapatan insanoğlu maalesef yağmurun acımasız yumruğu ile karşı karşıya kalıyor.

Şehirlerimiz hızla betonlaşıyor. Ağaçlar yok ediliyor, toprağın üstü beton ve taş ile kapatılıyor. Bunun yanında inşa edilen büyük barajlar nehirlerimizin ve akarsularımızın yapısını bozuyor. Tüm bunların sonucunda, Su akacak yolu bulamıyor ve kendisine en büyük zararı veren insana meydan okuyor.

Tarihin tozlu sayfalarına birazcık göz attığımızda son sorumuzun cevabını bulmamız aslında zor olmayacaktır. Hiçbir güç doğa ana ile mücadele edemez. Doğanın kendi özüne dönme özelliği vardır ve bu asla şaşmaz. İnsan ona ne kadar zarar verirse versin zamanı geldiğinde doğa intikamını alacaktır ve bundan en çok zararı gören insan ve onunla birlikte yaşayan tüm canlılar olacaktır.

doğa ana intikam

İnsanın denize doldurduğu toprak zamanı geldiğinde su olacaktır.

Betonla doldurduğu şehir günün birinde ağaçların ve kuşların yuvası olacaktır.

İnsanın yolunu kestiği su günü geldiğinde yolunu bulacaktır.

Ve insan tüm bunların meydana geldiği gün, aslında tek varlığının hepimizin annesi olan Tabiat Ana olduğunu anlayacaktır. Ancak tarih boyunca elde ettiği kazanımların birçoğunu kaybetmiş olacaktır…

sel felaketi