Dost muyuz yoksa düşman mı? Türkiye’deki Amerikan Üsleri Neden Kapatılmıyor?

tarafından
405
Dost muyuz yoksa düşman mı? Türkiye’deki Amerikan Üsleri Neden Kapatılmıyor?

Dost mu, düşman mı? Amerikan Üsleri

Rahip Bruson davası ile başlayan ve Trump’ın açıklamaları ile adeta soğuk savaşa dönüşen Türkiye-ABD ilişkileri neden sadece ekonomik tartışmalar ve ambargolar üzerinden yürüyor?

Merak edilen bir konu üzerinde araştırma yapma ihtiyacı hissettik ve ortaya çıkanlar?

Türkiye’deki Amerikan üsleri nerededir? Kaç tane Amerika üssü vardır?

Üsler ne işe yarar?

Üsleri kapatmak iyi bir yanıt olur muydu?

Geçmişte üsler konusu gündeme nasıl ve ne şekilde geldi?

Bu soruların cevapları çeşitli zamanlarda çeşitli yerlerde açıklanan bilgiler, yapılan yayınlar doğrultusunda irdelenmiştir.

Gelelim ilk sorumuza:

Türkiye’deki Amerikan üsleri nerededir? Kaç tane Amerika üssü vardır?

17.10.2017 Tarihli bir gazete haberine göz atıyoruz.

Ulusal Kanal yayınına katılan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Hava Tüm General Beyazıt Karakaş Amerika’nın Türkiye’de bulunan üslerinin haritasını yayınlıyor.

Haritaya göre 15 tane üs var.

Generale göre Türkiye’de bulunan Amerikan üslerinde Türkiye karşıtı faaliyetler yönetiliyor. Aynı zamanda incirlik üssünde Türkiye’yi tehdit edecek nükleer tehlike olduğu iddaaları arasında.

Üsler Ne İşe Yarar?

Askeri üslerin ne işe yaradığına dair kısa bir araştırma yapmadan önce sözlük tanımına değinmek istiyoruz.

Askeri üs herhangi bir askerî birliğin ekipmanlarının ve personelinin barındığı, personelinin eğitim aldığı ve operasyonları gerçekleştirdiği tesistir. Askerî üslere giriş yasalar ile sınırlandırılmıştır.

Asıl meseleye gelelim. Üsler ne işe yarar sorusunun cevabını yıllardır bir şekilde gündeme gelen İncirlik Üssü üzerinden vermek istiyoruz.

Biliyoruz ki İncirlik ABD tarafından kullanılıyor. Her ne kadar NATO üssü olarak bilinse de sadece operasyon zamanlarında Nato ülkekerinin askerlerinin konuşlanmasına ve üssü kullanmasına izin veriliyor. Amerikan kaynaklarına göre üste 2500 civarında personel var. Bu sayıya personelin aileleride eklenince sayı bayağı kabarıyor.

İncirlik üssü içerisinde pist, eğitim alanı ve komuta merkezi bulunduruyor. Bunun yanında görevli lojmanlarıda üssün içinde.

İncirlik üssünün hukuki statüsüyle alakalı şimdiye kadar beş uluslararası anlaşma yapıldı. Şu anda geçerli olan ise 1980 yılında imzalanan Savunme ve Ekonomik İş Birliği Anlaşması (SEİA).

İncirlik Üssü hakkında bir kitap yayımlayan akademisyen Selin Bölme’ye göre söz konusu üs Türkiye’nin malı ve ABD’nin askeri varlığı ve faaliyerlerinin, tamamen Nato savunma görevleri çerçevesinde kalması gerekiyor.

Bölme, 2012 yılında yayımladığı bir makalede, “İncirlik’in de dahil olduğu SEİA’da adı geçen üs ve tesisler, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde olmakla birlikte, SEİA ile ABD’nin kullanımına NATO anlaşması doğrultusunda ve NATO savunma planları çerçevesinde kullanılmak üzere tahsis edilmişlerdir” diyor.

Ancak…

İncirlik açıldığı tarihten bu yana NATO operasyonları dışında ABD güçlerinin kendi faaliyetleri için bir çok durumda kullanıldı.

incirlik üssü tarihi ile ilgili görsel sonucu

Üssün önemini kavramak açısından coğrafi konumunu incelemek doğru bir hareket olacaktır.

Üsleri Kapatmak Akıllıca Bir Hareket Olacak Mıdır? Geçmişte üsler konusu gündeme nasıl ve ne şekilde geldi?

Bu sorunun cevabını en iyi bilecek olanlar tabi ki devlet büyüklerimizdir. Ancak tarihe baktığımız zaman bu yöntemin Amerika’ya karşı üstün gelmek konusunda işe yaradığını görebiliyoruz.

1970’li yılların ortasında Türkiye’ye silah ambargosu uygulamaya başlayan ABD’ye yanıt İncirlik üzerinden verilmişti. Türkiye Cumhuriyeti, sınırları içerisinde bulunan tüm ABD üslerini kapatıp Türk Silahlı Kuvvetlerine devretti. Bunun sonucunda 1978 yılı ABD kongresi kararı ile Türkiye’ye uygulanan ambargo kaldırıldı. Askeri yardımların tekrar başlaması üzerine Amerika’nın üslerdeki faaliyetleri normale döndü.

Dünya’nın her köşesinde emperyalist planlarını işletmeye çalışan ABD için bu üslerin ne kadar önemli olduğu tarih sayesinde tekrar anlaşılabilir.

Topraklarından binlerce kilometre uzakta Üs’lere ihtiyaç duyan Amerika tabiki de ezeli düşmanlarına yakın olmak zorundadır. Rusya,İran ve Orta Doğu’daki planlarını yürütebilmesi için Türkiye’ye muhtaç konumda olan Amerikan üslerini kapatmak yerinde bir tercih olacaktır.

İncirlik üssü ve amerikan üsleri

Peki Neden Üsler Konusunda Bir Tartışma Yok? Neden kapatılmıyor?

Bu sorunun cevabını tabi ki bizler bilemeyiz…

Ancak bir sormadan da edemiyor insan:

Amerika sözde dost(!) gördüğü Türkiye’yi neden sıkıştırıyor?

Türkiye düşman gördüğü Amerika’ya neden topraklarındaki üsler ile hizmet ediyor?

Bizce bu sorunun cevabı Popülizm kelimesinde saklı. İlerleyen günlerde bu kelimenin anlamını öğreneceğiz… Sağlıkta kalın…

İncirlik üssü ne zaman kapatıldı

İncirlik Üssü’nün ABD’ye kapatılmasına dair bir gazete haberi