«
 1. Ana sayfa
 2. Bilim
 3. Dünya’nın geri kalanıyla bağlantısı olmayan son bölge: Kuzey Sentinel Adası

Dünya’nın geri kalanıyla bağlantısı olmayan son bölge: Kuzey Sentinel Adası

Son izole toplum olarak bilinen Kuzey Sentinel Adası, modern dünyayla bağlantı kurmamayı başarabilmiş. Bulunduğumuz çağın geniş olanaklarına rağmen bunu nasıl başardıkları merak konusu…

Kuzey Sentinel Adası, üzerinde 60.000 yıldır yaşam barındıran bir ada. Hint Okyanusu’nun ortasındaki Büyük Andaman Takım Adaları’nın kıyısında bulunuyor. İtalyan gezgin Marco Polo’nun seyahatnamesinde adaya ait yazılar bulunduğu biliniyor.

Adada yaşayan topluluğun küçük kesimini Hintliler oluştururken, nüfusun çoğunu Andamanlı yerliler oluşturuyor. Adadaki en yüksek nüfus Jarawa kabilesine ait. Ancak bu kabile diğer kabilelerden oldukça farklı. Adaya neden gidilmediğini düşünüyor olabilirsiniz, adaya gidiliyor ancak Jarawa kabilesi üyeleri dışarıdan gelen her insana oklarla saldırarak gelişi engelliyor. 2006 yılında adaya fazla yaklaştığı için iki balıkçıyı öldüren ada halkı, bu şekilde modern dünyayla bağlantı kurmak istemediğini gösteriyor. Avrupalı sömürgecilerin daha büyük Andaman Adaları’na yaptıkları ziyaretler ve batık gemiden kurtulup vahşi Kuzey Sentinel Adası’nda hayatta kalmaya çalışanlar haricinde, Sentinel Adası büyük ölçüde izole kalmış durumda.1880 yılında İngiliz bilim insanı M.V Portman liderliğindeki bir keşif ekibi 6 yerliyi adadan zorla kaçırdılar. Bu 6 yerlinin bir kısmı hastalıktan öldü. Hayatta kalanları ise keşif ekibi yanlarında hediyelerle adaya geri bıraktılar.

1960’larda Hint Hükümeti ada halkıyla iletişim kurmaya çalıştı ve 1967’de adaya düzenli ziyaretler yapılmaya başlandı fakat bu ziyaretler adalılara hediyeler bırakıp oradan ayrılmanın ötesine geçemedi.

1981 yılında bir yük gemisi ada kıyısındaki resiflerde çakılı kaldı. Sentinel yerlileri, gemideki silahsız mürettebat kurtarılmayı beklerken üzerilerine oklar yağdırdı.

1991 yılında, Hint antropolog Madhumala Chattopadhyay yaptığı birkaç ziyaret sırasında adalılarla dostane iletişimler kurmayı başardı.

2004 yılında Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunami sonrasında inceleme yapmaya gelen helikoptere oklarla saldırdılar.

Günümüzde bu ada ‘girişe kapalı bölge’ olarak tutuluyor. Bu sayede hem ada halkının hem de ziyaretçilerin güvenliği sağlanıyor ve ada halkı modern dünyadan uzak yaşamına devam ediyor.

 

Bir Cevap Yaz

Hazel Şahin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Yücel

  Şahane bir anlatım ve çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim

 2. Eren

  Onları modern dünyadan uzak tutmak daha iyi olabilir bizim atalarımızın yaşam tarzıyla aynı yaşıyorlar gözlem için çok iyi olabilir.

 3. haftasonu Gez

  Dünyanın farklı noktalarında bilmediğimiz hayatlardan bir tanesi. Siz de dünyada ne kadar gezilecek yer var farkındamısınız. Gezmeye vaktiniz veya paranız varmı ? Yada Cesaretiniz.