Dünya’yı Değiştiren Gün: 11 Eylül

tarafından
747
Dünya’yı Değiştiren Gün: 11 Eylül

11 Eylül Saldırılarında ne oldu? Kaç İnsan Öldü?

11 Eylül Dünya’nın yakın tarihinde önemli bir yer kaplar. Bu saldırıların sonucunda Amerika’nın Afganistan’ı işgaline bahane oluşturulmuş. Yıllar süren çatışmalar bu olaydan sonra artmıştır.

Dünya hiçbir zaman 11 Eylül’den önceki gibi olmamıştır. Milyonlarca insanın hayatı 11 Eylül’den etkikenmiştir.

Peki 11 Eylül’de Neler Oldu?

El-Kaide terör örgütüne bağlı teröristler tarafından kaçırılan 4 tane uçağın ABD üzerindeki 2 farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesi ile gerçekleşen 4 saldırıya 11 Eylül olayları denir. Saldırılar sonucu 19 hava korsanı ile beraber 2996 kişi hayatını kaybetmiştir. Maddi hasar ise 10 milyar doların üzerindedir.

Olayın Gerçekleşmesi:

Yerel saatle 08:46:30 daAmerikan Hava Yolları’na ait kaçırılan bir yolcu uçağı Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi 94.-98. katları arasına kulenin kuzey tarafından çarptı. Bina çarpmadan 102 dakika sonra yıkıldı.

Yerel saatle 09:02:59 da ikinci bir uçak Dünya Ticaret Merkezi güney Kulesi 77.-85. katları arasına kulenin güney tarafından çarptı. Bina çarpmadan 56 dakika sonra yıkıldı.

Yerel saatle 10:03:11’de Washington, DC’nin 240km (150mil) kuzey batısına, Pensilvanya Shanksville kırsalıda dördüncü bir uçağın düştüğü açıklandı. Olay yerinde büyük bir uçak enkazına rastlanmadığı söylentileri dolaştı. Resmî makamlarca uçak enkazının olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca birçok uçak parçaları da bulunmuştur.

ABD hükümetinin açıklamalarına göre olaylar şöyle gelişti: 11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de dört yolcu uçağının ikisiNew York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri Washington D.C.’de Pentagon’a çarptı. Sonuncu uçak ise yolcular ve uçağı kaçıranlar arasındaki mücadeleden sonra 150 mil uzakta, Pensilvanya kırsalında düştü.

Dünya Ticaret Merkezi kulelerine çarpan uçaktaki eylemcilerden birinin pasaportu uçağın kuleye çarpmasından sonra aşağıya fırlamış ve bölgedeki bir polis tarafından bulunmuştur. Eylemcilerin havaalanına gelirken kullandıkları ve havaalanının otoparkına bıraktıkları araçta uçak kullanım kılavuzu bulunmuştur. Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül Komisyon Raporu’na göre yolcu uçakları Usame bin Ladin’in lideri olduğu El-Kaide örgütünün 19 üyesi tarafından kaçırıldı ve eylem gerçekleştirildi.

11 Eylülde Ne oldu

Uçakların Çarpması Sonucu Dünya Ticaret Örgütüne Ait İkiz Kuleler