«
 1. Ana sayfa
 2. Eğitim
 3. EFT Nedir? Neden Havale ve Virman’a Göre Daha Yavaştır?

EFT Nedir? Neden Havale ve Virman’a Göre Daha Yavaştır?

Yaşamımızın önemli bir parçası olan para ve görünüşte kağıt olan bu maddenin taşıdığı önem ..
Kimimiz gün içinde birçok kez kimimiz ise en azından ayda 1 2 kez para transferi yapmak zorunda kalıyoruz. Tabi tüm bu işlemler sırasında mutlaka duyduğumuz kelimeler : EFT, Havale, Virman vs..
Kısaca tanımlarsak
EFT: Bankalar arası para transferidir .
Havale: Banka içinde farklı hesaplar arası para transferidir.
Virman: Aynı şahsa ait farklı banka hesapları arasındaki para transferidir.
Esas konumuz ise EFT yaparken neden gecikme yaparız? Bu gecikme neden havale ve virman’da olmaz?
İşte sebebi : EFT yani açarsak Elektronik Fon Transferi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 1993 yılında başlattığı bu işlem türü gerek fatura ödemede gerek hızlı bir şekilde başka bankalara para aktarmada kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır.Bütün banka sistemleri EFT konusunda Merkez bankasına bağlıdır. Ancak bu transfer sürecinde araya bir aracı girmesi doğal olarak birçok onay komutunu beraberinde getirir, sonuç olarak EFT ile aktarımda havale ve virmana göre bir miktar yavaşlama meydana gelir.
Peki nedir bu onay süreçleri, bastığımız tek bir tuş ile aslında neler oluyor? Açıkladık:
1- Para gönder tuşuna bastığımız anda müşterisi olduğumuz banka hesabımızda yeterli kadar para olup olmadığını kontrol eder ve işlemi onaylaması durumunda topu Merkez Bankası’na atar.
2- Merkez Bankası, müşterisi olduğumuz bankadan aktarılan fonu(parayı) ve göndereceğimiz banka hesabını kontrol eder. Eğer alıcı bilgisi doğru ise paramızı alıcı bankaya aktarır eğer alıcı bilgisi yanlış ise parayı gönderene iade eder. Bu işlem kimi zaman 1 dakika sürmekle beraber bazen 30 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

EFT’nin havaleden daha uzun sürmesi paranın bir aracı yoluyla banka değiştirmesi diyebiliriz. Havalede böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü gönderici ve alıcı hesap aynı bankadadır ve bir aracıya ihtiyaç yoktur.

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Muhammed KAÇAR

  Gerçekten de öyle. Tamamen yaşantımızın bir parçası haline geldi bankalar. Güzel yazınız için teşekkürler.

 2. Finansbul

  Bilgilendirici bir yazı olmuş, EFT farklı bankalar arasında kontrollü yapılırken, havale aynı banka içinde virman aynı kişiye ait hesaplar arasında anlık olarak yapılabilen bir uygulamadır.
  Bilgi için teşekkürler

 3. Dizi Tüyoları

  Merhabalar, Eft işlemlerini ücretsiz ve en hızlı şekilde Enpara üzerinden yapıyorum ve çok memnunum. Tercih edilebilir bir banka. Teşekkürler.