«
 1. Ana sayfa
 2. Bilim
 3. Endüstri 4.0 Nedir? Endüstri Tarihi

Endüstri 4.0 Nedir? Endüstri Tarihi

Endüstri, her geçen yıl aşama aşama ilerlemekte. İlerlemekle beraber bizlerin yaşamında büyük bir kolaylıklar sağlamakta.

İnsan, kendi kendine yetemeyeceğinin bilincine, asırlar öncesi dönemlerden bu yana sahip. Bundan örnek vermek gerekirse; Avlanmak için ellerini yetersiz buldu, ok, yay, mızrak icat etti toprağı kazmak için de kazma- kürek… Yine besini ağza almak için ellerini yetersiz buldu, çatal-kaşık icat etti. Dişlerini yetersiz buldu, bıçak icat etti. Ulaşımı sağlamak için ayaklarını yetersiz buldu tekerlek icat etti. Bugün de, kendisine daha önceki yıllarda büyük keşif ve icatlar yaptıran ve en önemli organ olan beyinlerini yetersiz buluyor; yapay zekâlar üretiyor. Dolayısıyla, gelişen bu mühendislik harikaları, yapılan bu teknolojik devrimler bizlerin yetersizliğimizi hissettiğimiz alanlardan doğmakta. İhtiyacın ihtiyacı doğurması gibi bir döngü söz konusu olduğundan dolayı, bu süreç pek sona ereceğe benzemiyor.

ENDÜSTRİ 1.0 

endüstri 1.0

İnsanlık tarihinde en önemli keşifler ateşin bulunması, yazının icat edilmesi, tekerleğin icadı… Şeklinde gider. Bir önemli icat daha vardır ki o da buhar gücünün keşfidir; ilk sanayi devrimini başlatmıştır. İnsan yaşamının standartları yükselmiştir, iki senede bitirilebilecek bir iş, iki ayda bitirilir duruma gelmiştir. Dünya ekonomisini belirleyen ölçütler tabiri caizse başkalaşmıştır. Ulaşım alanında da insanlık 1 adım daha atmıştır. Buharlı trenler geliştirilmiştir. Bu sanayi devriminin ortaya çıkış yeri İngiltere’dir. Ham maddeye ilişkin arz-talep ürünleri kömür, petrol gibi maddelere kaymıştır. Sanayi devriminin kaymağını yiyen İngilizler daha sonraki yıllarda sanayi inkılabının acı gerçekleri ile de karşılaşacaklardır; Havası kirli bir Londra’ya merhaba diyeceklerdir.

ENDÜSTRİ 2.0

endüstri 2.0

Bu da, önceki gelişmenin devamı niteliğindedir ancak seri üretimi sağlam bir şekilde gerçekleştiren mekanizma da bu dönem aralığında olmuştur. Eskiden 4-5 ürün çıkarılabilirken bu devrimsel gelişme ile aynı zaman sürecinde 400-500 ürün çıkarılabilir hale gelinmiştir. Bu gelişmenin temeli ise elektrik enerjisidir. Genelde bu gelişme üzerinden kapital düzeninin acımasızlığı da vurgulanır. ABD’li ünlü yıldız Charlie Chaplin’in rol aldığı Modern Zamanlar ( Modern Times ), bu gelişmenin beraberinde getirdiği düzenin emperyalliğini beyaz perde üzerinden gözler önüne sermiştir.

Bu gelişme üzerine bilimsel çalışmalar da yapılmıştır. Frederick Winslow Taylor, bu konu ile ilgili bilimsel çalışma yapan kişilerden en önemlisidir. İşçi olarak başladığı bir demir çelik fabrikasında daha sonraki yıllarda mühendis olarak genel müdürlüğe kadar yükselen Taylor, Taylorizm akımının kurucusudur.

ENDÜSTRİ 3.0

endüstri 3.0

Bu dönemin başlangıcı ise PLC’lerin ( tr: Programlanabilir mantıksal denetleyici ) ortaya çıkması ile olmuştur. İş dünyası bilişim ile birleşmiş ve güçlenmiştir. Bu gelişme ile birlikte bilgiye ulaşma, büyük bir hız kazanmıştır. Dünyanın hızla küreselleşmesi, bu yenilik ile sağlanmıştır. Enerjide çeşitlenme, bu aralıkta gerçekleşmiştir de diyebiliriz. Çünkü endüstri 3.0 gerçekleşebilmesinde büyük bir enerji ihtiyacı artmıştır.

ENDÜSTRİ 4.0

endüstri 4.0

Siber- fiziksel sistem esaslı üretim ile sağlanmaktadır. Bugün sanayisini endüstri 4.0’a yükselten ülke sayısı epey azdır. Bu gelişme endüstri 2.0’a kıyasla daha çevre dostu alternatifler sunabilen bir özelliğe de sahiptir. Akıllı fabrikalar bu dönemde anılmaya başlanmıştır. Halen popülaritesi olan bu basamak, hızla gelişme ve değişme göstermeye de devam etmektedir. Endüstri 3.0’daki gibi enerji ihtiyacı da doğurmaz, ürünün kalitesini artırmayı, enerji tüketimini ise azaltmayı vaat eder. Bu gelişme ise % 100 internet tabanlıdır. Google, Facebook, Hanson Robotics gibi şirketler tarafından geliştirilen yapay zekâlar buna örnektir. İnsanoğluna faydası olup olmaması yanı sıra, bir kaos zemini oluşturacağına yönelik iddialar da mevcuttur.

ENDÜSTRİ 4.0 ile ilgili görsel sonucu

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Alp

  güzel bir makle olmuş Ellenize Saglik.

 2. Mustafa demiroren

  Malesef geç kalıyoruz …

 3. Recep toraman

  Endüstri 4.0in yoğun olarak konuşulduğu bugünlerde tarihinden başlayarak anlatmanız çok iyi olmuş. Teşekkürler. Ülkemiz bu tarihinde neresinde bununda açıklarsaniz oldukça mutlu olurum.

 4. ucuz modifiye

  Endüstri 4.0 ile gelen bir çok yenilik var. Maliyetlerin düşüp daha hatasız bir üretim gerçeleşmesi için uğraş büyük. Sizde endüstri 4.0 devrimini kaçırmayın.