Futbol Kulüpleri Dar Boğazda

tarafından
131
Futbol Kulüpleri Dar Boğazda

Bazı şeylere anlam vermek zordur.

“Bu değirmenin suyu nereden geliyor?” diye bir söz vardır. Bu soruyu son zamanlarda kendime soruyorum. Genel olarak Euro kullanarak transfer yapan, oyuncu maaşlarını dahi Euro olarak ödeyen Türk futbol kulüpleri dövizlerin sert yükselişi karşısında ne yapıyor?

Son olarak BeinSports’un kulüplere dağıtacağı yayın gelirleri haberini okudum. Türkiyenin en güvenilir haber yapan yayın organı TRT, BeinSports’un kulüplere servet ödeyeceğinden bahsetmiş.

Bein sports servet dağıtıyor

Habere göre lig şampiyonunun payına düşen para sadece 63 Milyon Türk Lirası. Euro’nun Türk Lirası karşısındaki değeri ise yaklaşık olarak 6.10 TL kadar. Yani bu demek oluyor ki 1 senenin karşılığı Lig şampiyonu için sadece ve sadece 10 milyon Euro oluyor.

Geçen senenin şampiyonu Galatasaray’da en çok maaş alan 3 futbolcunun aldığı miktarı incelediğimizde primler hariç( yani hiçbir maç oynamadan bütün sene yatsa bile kazanacağı para) 10 milyon Euro’ya eşit oluyor. Bu takıma iyi bir oyuncu transfer edebilmek için harcanacak para ise en az 5-10 milyon Euro civarında oluyor.

Televizyon gelirleri bir kulübün en önemli geliridir. Yurt dışında, mesela Premier Ligin bulunduğu İngiltere’de takımlara devasa yayın gelirleri ödenir.

2017 Yılında Şampiyon olan Chelsea 270 Milyon Euro gelir elde ederken, lig sonuncusu olup küme düşen Sunderland 110 milyon Euro yayın geliri elde etmiştir. Nasıl? Bizim şampiyonun 11 katını lig sonuncusuna ödüyor adamlar.

İşte hal böyleyken Türk kulüpleri nasıl batmıyor diye düşünüyorum.

Aslına bakarsanız batmıyor değil. Fenerbahçe, Galatarasay gibi büyük takımlar dahil hepsi borç batağında. Aldıkları kredi borçlarından tutun futbolcu maaşlarına kadar zor öder durumdalar. Bu durum ne kadar sürer bilmiyoruz. Ancak tüm bunlardan benim çıkardığım sonuç şu : Türk futbolu mevcut ortamda dünya ile yarışamaz. Türk halkının ise yıllardır hayalini kurduğu  Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Dünya kupası gibi kupalar ise hiçbir zaman ülkemize giremez.

futbol kulüpleri borç batağında

Yapılması gereken ülkemiz genelinde sportif imkanları daha aktif hale getirip, belli bir  futbol kültürü oluşturmaktır.Disiplini sağlamaktır.

Yerli sporcumuzu üretip dışarıya bağımlı olmadığımız zaman,

Akıllı yönetimler ile israfı önleyip sadece sportif faaliyetlere önem verdiğimiz zaman,

Maçlara şaibe ve hakem hataları karıştırmadığımız zaman,

Büyük İstanbul takımlarımızdan tutup Anadolu takımlarımıza kadar belirli bir markalaşma sürecine girip yurt dışında tanındığımız zaman Türk futbolu belli bir seviyeye gelecektir. Bunun yanında milli takımımızda başarıya ulaşacaktır.

 

Son zamanlarda bahsettiklerimden bazılarını gerçekleştiren kulüpler var. Yok değil.

Bir tanesi İzmir takımı olan Altınordu Futbol Kulübü. Tamamen genç oyunculardan oluşan kadrosunda aynı zamanda yabancı oyuncuda bulunmuyor. Olması gereken futbol kültürü takıma tamamen oturmuş durumda. Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü, Berke Özer gibi kaliteli futbolcular yetiştirip büyük takımlara satıyorlar. Umuyorum ki yakın gelecekte ülkemizin en büyük takımlarından biri olup, diğer kulüplere de örnek olacaklardır.

AltınOrdu futbol kulübü alt yapısı