«
 1. Ana sayfa
 2. Bilim
 3. Böcek kanı mı? Hmm, çok lezzetli(!)

Böcek kanı mı? Hmm, çok lezzetli(!)

Bugün ki yazımda okuduğum bir metinden yola çıkarak gıdalar ve bir çoğunun ambalajında yazan E120 kodu  hakkında bir yazı yazma ihtiyacı duydum.

E120 ile ilgili görsel sonucu

Biliyoruz ki gittikçe endüstriyelleşen gıda sektörü, yanında gıda terörünü de beraberinde getirdi. Birçok firma ürün kalitesi(!) artsın diye ürünlerini katkı maddeleriyle doldurmaktan geri kalmıyor. Peki bu katkı maddeleri ne için kullanılıyor? E120 kodu nedir? Zararları nelerdir? Bugün bunları açıklamaya çalışacağım.

 

Bilindiği üzere katkı maddeleri ;ürünleri renklendirme  ve raf ömrünü uzatmak gibi amaçlar ile kullanılabilir. E120 kodunun belirttiği Karmin maddesi ise daha çok renklendirme amacıyla kullanılır.

Karmin , Orta ve Güney Amerika’da bulunan kaktüs bitkilerinin yapraklarına bir kene gibi yapışan “Coccus Cacti” adlı böceğin kurutulmasıyla elde edilir. Resimde de görüldüğü gibi kırmızı bir toza benzer.

E120 kodu Karmin maddesini temsil eder ve gıda maddelerinin üzerinde temsilen yerini alır.

Bu gıda maddeleri çoğunlukla şunlardır:

karmin içeren gıdalar ile ilgili görsel sonucu

1- Domates sosu ve salçalar

2- Şarküteri ürünleri

3- Renkli şekerlemeler

4- Sakızlar

5- Kremalı bisküvi ve gofretler

6- Dondurmalar

7- Reçeller

8- Meyveli yoğurt ve meyveli sütler

Görüldüğü üzere , kırmızı rengin baskın olduğu birçok üründe karmin maddesi bulunur. Sucuğundan salçasına , dondurmasından reçeline birçok üründe kırmızı rengin daha baskın ve göz alıcı görünmesi için Karmin maddesi kullanılır.

Zararlarından bahsetmek gerekirse, bilim adamları Karmin maddesinde herhangi bir toksik , kanserojen madde tespit edememiştir. Bunun yanında herhangi bir yan etkisinin de olmadığı doğrulanmıştır.

Evet, bilimsel olarak herhangi bir zararı kanıtlanmasa da bu içinde böcek olduğu yargısını değiştirmez. Bazı vatandaşlar bu maddenin kullanımının helal ve haram boyutuna bakabilir. Bu durumda bazı din adamları helal olduğu görüşünü savunurken bazıları ise haram olabileceği yönünde telkinde bulunmuştur.

Bu konuda şahsi düşüncemi belirtmek istiyorum…

Gıdanın çekiciliğini artırmak için renkleriyle oynamak ve bunu gıdanın içine böcek ve böcek kanı ilave ederek yapmak hiçbir vicdanın kaldırabileceği bir şey değildir. Her şey doğalıyla güzeldir ve halk hiçbir şekilde kandırılmamalıdır. Her şey doğasında, temelinde nasıl ise topluma o şekilde tanıtılmalıdır.Ticari kaygılar uğruna yalan söylenmemelidir.

 

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Deren

  Çok bilgilendirici yazı olmuş bu yüzden teşekkürler fakat tadları güzel o yüzden yemeye devam ✋🏻😂

  • Kubilay Kaya

   Afiyet olsun 🙂 . Malesef ki bu gıda teröründen kaçmanın bir yolu yok… Elimiz mahkum yiyoruz çünkü her yerdeler…

 2. Zeliha

  Elimden geldiğince yememeğe ve aileme yedirmemeğe calisiyorum.. Bu konuların sık sık gündeme getirilmesinin halkımızın bilinçlenmesine faydalı olacağını düşünüyorum. Kendi adıma teşekkür ederim…

 3. Savaş Kaya

  Tüketiciyi bilinçlendirme çabalarınız için teşekkürler,lakin anne sütüde önemli bizim insanımız anlamaz böyle ince şeyleri