İngiltere Tarihinin En Büyük Vatan Haini: Guy Fawkes

tarafından
236
İngiltere Tarihinin En Büyük Vatan Haini: Guy Fawkes

İsim size tanıdık geldi mi? Hiç sanmıyorum…

Halbuki maskesi bir zamanlar çok modaydı. Gezi olaylarının bile simgesi haline geldi…

Kimdir bu Guy Fawkes… İngiltere parlemento binasını havaya uçurmak ile görevli komplocuydu. 5 Kasım 1605 yılında Westminster Sarayında bulunan parlemento binasını havaya uçurmaya çalışırken yakalandı ve idama mahkum edildi. 5 Kasım tarihi İngiltere tarihine geçti. V for Vendetta filmine konu olan Guy Fawkes ve arkadaşlarının girişimi aslında demokrasi karşıtı gerici bir girişimdi.Amaç Kral ve Milletvekillerini öldürüp yerine Katolik Hristiyan şeriatını temel alan dini bir diktatörlük kurmaktı.  V for Vendetta filminde ise 2020′li yılların faşist bir düzenin egemen olduğu Büyük Britanya Parlamento’suna karşı, terörist taktikleri kullanıp baş kaldıran ve “V” olarak bilinen bir özgürlük savaşçısının halkı uyandırması işleniyor. V karakteri, ideolojileri farklı olsa da yönetime karşı olduğu için eyleminin tarzı bakımından Guy Fawkes’ı ilham alıyor.

V for Vendetta

 Kimdir Bu GUY FAWKES?

İngiliz tarihinin en büyük “vatan haini” olarak kabul edilen Fawkes, 1593’te Katolik oldu ve İspanyol ordusunun Hollanda’da bulunan birliğine katıldı. Kısa zamanda askeri zekâsıyla sivrilen Guy, 1604’te yurduna döndü.

Westminster Sarayı

Burada Robert Catesby ve diğer komplocularla tanıştı. Muhafazakâr Protestan Kral I. James’e, kraliyet ailesine ve tüm diğer aristokratlara karşı yapılan ve İngiliz tarihinde “Barut komplosu” olarak bilinen olayda aktif olarak rol aldı.

Barut Komplosunu anlatan çizim

İngiltere Devlet yönetiminde ve Katolik monarşik rejimde kökten bir devrime gitmek amacıyla toplanan on iki komplocu, Westminster Sarayı’ndaki İngiliz Parlamento Binasını, (o yılki her sene Ekim ya da Kasım ayında tekrarlanan) Aristokrasi zirvesinde havaya uçurmaya karar verdi. Ekibin lideri Robert Catesby bu arada gruba katılımları artırmaya çalışıyordu.

Barut Komplosu Nasıl Sonuçlandı?

Gruba sonradan katılan Francis Tresham, akrabalarından Katolik Lord Monteagle’yi 5 kasımda parlemontoya gitmemesi için uyarınca komplo ortaya çıktı. Fawkes, 5 Kasım gece yarısı parlamento mahzenlerinde bol miktarda dolu barut fıçısıyla yakalandı. Çeşitli işkencelere maruz bırakılarak yandaşlarının adlarını vermek zorunda bırakıldı. Çıkarıldığı mahkemede vatan hainliğinden hüküm giyen Fawkes, 31 Ocak 1606’da sarayın karşısında asılarak idam edildi.

Guy Fawkes portre

Peki Olay Tarihe Nasıl Yansıdı? Günümüzde Nasıl Karşılanıyor?

İngilizler, tarihlerindeki bu olayı ülkenin demokrasi zincirinde önemli bir halka olarak kabul ederler. Her yıl 5 Kasım gecesi, Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletlerde komplonun başarısızlığa uğratılmış olması, Guy Fawkes Gecesi olarak şenliklerle kutlanır. Şenliklerde havai fişekler patlatılır, büyük fıçılar ateşe verilerek caddelerde yuvarlanır ve bu büyük vatan haininin cezalandırılmasını kutlamak için Guy Fawkes maskesi takılmış kuklalar yakılır. Günümüzde politikadan çok, eğlence amaçlı yapılan bir kutlamadır.

Guy Fawkes gününüz kutlu olsun… İngiltere’deki kutlamalar.