Hayvanlara Neden Zarar Veriliyor?

tarafından
416
Hayvanlara Neden Zarar Veriliyor?

Hayvanlara zarar veren, onları zehirleyen, kesip doğrayan veya şiddet uygulayan 46 Kromozomlu hayvanlar…

Bugün internette izlediğim bir video ile sarsıldım.  “Kurban” etine zehir katıp bunu köpeklere zehir eden zihniyet acaba kurban ne demek biliyor mu?

Acaba canı olan sadece biz insanlar mı diye düşünüyorum ancak bu varlıkların hayvana olmadığı gibi insana da saygısı yok. Son zamanlarda kadına ve çocuklara şiddet, taciz olayları bunun en büyük kanıtı.

Peki bu varlıklar nasıl yetişiyor? Neden hayvana veya insana işkence etme, öldürme ihtiyacı hissediyor? Onlara göre bu hakkı(!) onlara veren ne?

Sorumuzun cevabı Zoosadizm kelimesinde saklı.

Zoosadizm; hayvanlara işkence etmekten zevk duymaya denen, sosyopatik davranışların arasında sayılan bir davranış bozukluğudur. Araştırmalara göre hayvanlara zarar vermekten keyif alan kişiler, aynı şeyi insanlara yapma yatkınlığı olanlardır.

Zoosadizm aynı zamanda narsizm ve antisosyal kişilik bozukluğu gibi rahatsızlıkların ilk belirtilerinden sayılmaktadır.

“Kedi, Köpek ve İnsana Karşı Saldırganlık” adlı makalesinde Alan R. Felthous şöyle yazmıştır:

“Tekrarlanan bir şekilde kedi ve köpeklere zarar veren psikiyatri hastaları arasında yapılan bir ankette, bu kişilerin insanlara karşı da saldırganlık gösterdikleri belirlenmiş, hatta içlerinden bir tanesi bir erkek çocuğunu öldürmüştür.” İşte bu nedenle hayvana şiddet gösteren kişilerin insanlara da aynı şiddeti uygulama ihtimali, diğer insanlara göre 5 kat fazladır.”

  • Amerika’da incelenen seri katillerin geçmişlerinde hayvana zulüm ya da hayvan cinayeti görülmektedir.
  • Çocukluğunda cinsel istismara uğramış kişilerin %20’si erişkinlik döneminde hayvanlara aynı şekilde zarar vermişlerdir.
  • Okullarda toplu katliam saldırısı yapanların %50’sinin geçmişlerinde hayvanlara işkence yaptıkları belirlenmiştir.
  • Aile içi şiddet kurbanlarının %75’i, şiddeti uygulayan kişinin daha önce evcil hayvanlarına zarar verdiği ya da onları öldürdüğünü beyan etmiştir.
  • Amerika’daki aile sığınma evlerine gelen kadınların %71’i, çocukların ise %63’ü, şiddetin merkezinde hayvanların da olduğunu açıklamıştır.
  • Hayvan istismarında bulunan kişilerin %48’inin, eylemlerinden sonra 12 ay içinde başka suçlar işledikleri tespit edilmiştir.
  • Aile içi şiddete maruz kalan çocukların diğer çocuklara oranla hayvanlara karşı daha zalim oldukları görülmüştür.

hayvanlara şiddet

Nasıl Önlem Alınabilir?

Sebeplerin kökünü kazımadan tedavi mümkün değildir.

  1. Yapılan araştırma ve incelemelere göre geçmişinde şiddet olanın geleceğinin de şiddet ile dolu olduğu görülmektedir. Dolayısıyla sağlıklı, mutlu bir toplum inşa etmek önemli bir çözüm yolu olacaktır. Zihni, fikri, bedeni sağlıklı bir toplum inşa etmek ise eğitim kurumlarının ve dolayısıyla devletin görevidir. Bunun yanında sporcu, sanatçı, siyasetçiler kısaca topluma mal olmuş kişiler toplumun önünden yürümeli ve bu amaç uğruna yol göstermelidir.
  2. Mutlu bir toplum inşasının yanında kanunlar ve cezalar çok önemlidir. Bir toplumda kadına ve çocuğa şiddet cezasız kalıyor veya normal karşılanıyorsa maalesef hayvana  şiddet de cezasız kalacak hatta normal ve yapılması gereken bir davranış olarak görülecektir. Kanun caydırıcı olduğu zaman şiddet olayları da azalacaktır.
  3. Araştırma bulgularından bir tanesi de hayvana şiddet uygulayan insanların ilerleyen dönemlerinde insanlara da şiddet uyguladığıdır. Hal böyle iken bu insanların tespit edilip psikolojik tedavi altına alınması şarttır.

Not: Unutmayın; şiddete meyilli kişiler önce hayvanları sonra çocukları ve yaşlıları seçerler. Sıra size gelebilir! Bu yüzden lütfen bildirin, şikayet edin, ifşa edin.