Kağıdın Hazin Sonu!

tarafından
618
Kağıdın Hazin Sonu!

Türkiye ilk yerli kağıt üretimini 1936 yılında gerçekleştirdi. İlk kağıt fabrikası 1934 yılında Kocaeli’de açıldı. İsmi SEKA Kağıt Fabrikasıydı. Yurtdışında araştırmalarını yapan ve Türkiye’ye bu teknolojiyi taşıyan Mehmet Ali Kağıtçıydı…

Peki sonra ne oldu?

Kağıt fabrikası 2005 yılına kadar kesintisiz üretim yaptı. Yıllarca Türkiye’nin kağıt ihtiyacını karşıladı.

SEKA’nın yanında birde Balıkesir’de bir fabrika inşa edildi. Tarih 1981’di. Bu fabrikanın kuruluş maliyeti 198 milyon dolardı. İşte bu iki fabrika yerli ve milli gazete,kitap kağıdı üretiyordu. 1997 Yılında her iki fabrikada özelleştirme kapsamına alındı ve 2003 yılında Balıkesir fabrikası sadece 1.1 milyon dolara satıldı. 1.1 Milyon…

İzmit Seka Kağıt Fabrikasını özelleştirmek o kadar kolay olmadı. Fabrikada örgütlü sendikalı işçilerin eylemleri sonucu fabrika bir süre daha ayakta kalabilse de 2005 yılında kapatıldı. İşçilerin büyük bölümü emekli edildi, kalan kısım belediye de işe alındı. Arazi belediyeye bırakıldı. Şimdilerde İzmit’te Sekapark olarak bilinen kent parkı inşa edildi. Hemen yanında eski binalar film platosu, bilim merkezi ve kağıt müzesi olarak kullanılıyor.

İzmit seka kagıt fabrikası

İzmit Seka Kağıt Fabrikası

Kağıt fiyatları artıyor, yayınevleri çaresiz…

Kağıt üreten 2 fabrikamızdan kurtulduktan sonra rotayı gururla yurtdışına çevirebilirdik. Memlekette imkan yokmuş gibi yurtdışından ucuza(!) kağıt almak tabikide yapılacak en mantıklı hareketti. Ancak bir sorun vardı: Kağıdı dolar ile alıyorduk, ya dolar kuru yükselseydi?

Daha kötüsü oldu. 2 Sene önce 450 dolar olan kağıdın ton fiyatı 800 dolara yükseldi. Bununla beraber dolar yaklaşık 3 lira seviyelerinden 6.5 seviyelerine geldi. Yayınevlerine ise sadece fiyatları artırmak veya yayınları durdurmak kaldı.

Bugün birçok gazete ve dergi kapanma noktasına geldi. Bazıları sayfa sayısını azaltıp sayfa boyutlarını düşürürken bazıları belirli günlerde yayın yapmama kararı aldı.

Seka kagıt müzesi

Bugün İzmit’te bulunan Seka Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi

Kitapçılarda fiyatlar neredeyse 2 katına çıktı.

500’lü A4 kağıdın fiyatı çok değil 5-6 sene öncesinde 5-6 lirayken şuanda 20-25 lira civarında satılmaya başlandı. Bu fiyatlar okulların başlamasına kısa süre kala velileri oldukça zorlayacak gibi görünüyor. Çünkü alınması gereken tek şey A4 kağıt değil.

Kağıt fiyatlarındaki artış temizlik malzemelerinden eğitim maliyetine her şeyi etkileyecek gibi.

Bakalım ilerleyen günlerde bir dizi tedbir alınacak mı yoksa çaresiz durum kabullenilecek mi?

Kağıt fiyatlarındaki artıs

Fiyatlardaki Artışın Bir Grafiği