«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Kahveyi sadece içiyor musunuz? Etiyopyalılar buna şaşıracak!

Kahveyi sadece içiyor musunuz? Etiyopyalılar buna şaşıracak!

Günümüzde çılgınca tüketilen içecek ismi sorsam, vereceğiniz cevaplardan birinin kahve olacağına eminim… Peki, neden kahveyi bu kadar seviyoruz? Bazıları alışkanlık, bazıları sohbetlerin vazgeçilmezi olarak cevap verebilir. Bana sorarsanız yalnızca kokusunun bile verdiği canlandırıcı hissi sevmemiz diye cevap veririm. Madem bu kadar seviyoruz, o zaman gelin biraz tarihçesine bakalım.

Kahve ağacının ilk bulunduğu yer Etiyopya olarak geçiyor. Üzerinde halen doğal, yabani halleriyle yetişen ağaçlar bulunuyor. Ancak Araplar, kahveyi ilk yetiştirmeyi başaranlar. Yetiştirmekle kalmamış, aynı zamanda dünyada kahve ticaretini de başlatmışlar.

Peki, kahve nasıl keşfedildi?

Kaldi efsanesine göre, Kaldi adında biri keçilerini otlatırken keçilerin bir ağacın meyvesini yediğini fark eder. Keçiler meyveyi yedikten sonra neşeli ve enerjik olurlar. Uyumak da istemezler.

Şimdi asıl konumuza dönelim. Starbucks’ı şaşırtacak bir haberimiz var. Kahve önceden içecek olarak değil, yiyecek olarak tüketiliyordu. Eski Afrika yerlileri, kabuğu çıkarılmamış kahve çekirdeklerini hayvan yağı ile karıştırıp atıştırmalık olarak tüketiyorlardı. Bu da onlara enerji veriyordu. Sanırım ben içmeyi tercih edeceğim, teşekkürler…

 

Bir Cevap Yaz

Hazel Şahin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Eren

    Kahveyi yemek garip olabilir ama bende içme taraftarıyım sanırım 😂