«
  1. Ana sayfa
  2. Bilim
  3. Kısaca evrim bilgisi. Atalarımızı yedik mi?

Kısaca evrim bilgisi. Atalarımızı yedik mi?

Zaman yolculuğuna hazırlanın. Şimdi biraz geriye gidiyoruz. Hatta 13,5 milyar yıl geriye…

Yaklaşık 13,5 milyar yıl önce Big Bang (Büyük Patlama) sayesinde “her şey” ortaya çıktı. Uzay, zaman, enerji, madde, biraz ileriye gidersek biz… En başta, büyük patlama sonucu uzay ve zaman meydana geldi. Uzay ilk olarak tamamen çok sıcak ve yoğun madde ile kaplıydı. Bundan yaklaşık 300 bin yıl sonra atom oluşmaya başladı. Atomlar zamanla birleşerek molekülleri meydana getirdi. Yaklaşık 3,8 milyar yıl öncesinde ise moleküller ilk canlıyı meydana getirdiler.

Peki ya insansı varlıklar?

Evrim görüşünü ilk ortaya atan kişi Charles Darwin değildir ancak bu konuda en kapsamlı görüşe sahip olan ilk kişi Darwin’dir. Türlerin kökeni adlı kitabında evrim hakkında çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Bu yazıda evrim hakkında biraz daha yüzeysel bilgilerden bahsedeceğim.

İnsanlık tarihine baktığımız zaman daha çok “homo” cinsine yöneliriz ancak bu yazıda daha da geriden başlayacağım. İlk insansı maymunların (hominidlerin) 6,5 milyon yıl önce Afrika’da ortaya çıktığı düşünülüyor. Hominidler, çağdaş insanın atasıdır. Soyu tükenmemiş en yakın akrabalarımız şempanzeler ve bonobolardır. Bu iki tür ve çağdaş insan arasındaki benzerlik, fare ve sıçan arasındaki benzerlikten 10 kat fazladır. Akraba olmayan iki insan arasındaki farktan ise yalnızca 10 kat daha azdır. Yani, şempanze ve bonobolar ile insan DNA’sının %98,4’ü aynıdır.

Homo Habilis

Homo cinsine girecek olursak, ilk sırada Homo Habilis’i göreceğiz. 2,5 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır.

Homo Erectus

Homo Erectus ise 1,9 milyon yıl öncesinde görülmüş yani Homo Habilis, Homo Erectus’un atasıdır.

Neanderthal

Homo Neanderthalensis yani Neandertaller yaklaşık 200 bin yıl önce ortaya çıkmıştır. 28 bin yıl öncesinde ise soyları tükenmiştir. Pek çok bölgede yaşamışlardır. Bu türün, Avrupa’da soğuk iklim koşullarına uyum sağlamak amacıyla ortaya çıktığı düşünülüyor.

Homo Sapiens

Modern insan olan Homo Sapiens de 200 bin yıl önce Afrika’da ortaya çıktı. Homo Sapiens ve Neandertaller’e biraz daha ayrıntılı bakalım çünkü aynı dönemde yaşamışlar. Neandertaller’in Batı Asya’ya ulaşması sonucu bu iki tür karşılaştı.

Kimi araştırmacılar Neandertaller ve Homo Sapiens’in beraber yeni nesiller ortaya getirmiş olabileceğini düşünüyor. Hatta bununla ilgili bazı kanıtlar mevcut. Onlardan aldığımız bazı genler, kimi virüslere karşı daha dayanıklı olmamızı sağladılar.

Neandertallerin soyu neden tükendi?

Bu soru için pek çok cevap mevcut. Kesin olarak verebileceğimiz bir cevap yok ancak yüksek olasılık taşıyanlar şunlar: Homo sapiens, Neandertalleri yiyecek açısından bir rakip olarak gördü ve onlarla savaştılar. Diğer düşünce, pek fazla dile getirilmiyor. Yiyecek sıkıntısı yüzünden Neandertalleri öldürüp yemiş olabiliriz. Pek hoşunuza gitmedi değil mi? Benim de öyle… Bir diğer görüş ise şu: günümüzden yaklaşık 40 bin yıl önce iklim en soğuk noktasına ulaştı. Bu da yiyecek bulmayı çok zorlaştırıyordu. Neandertaller, klasik ve basit yiyecek bulma yöntemlerini değiştirmediler, ancak Homo Sapiens farklı yiyecekler bulmak için çeşitli yöntemler geliştirdiler. Bu yöntemler sayesinde Homo sapiens yiyecek elde etmeyi başarıp hayatta kalırken, Neandertaller’in nesli tükendi.

Evrime inanmak(?)

Bu cümleyi çok sık duyarız öyle değil mi? Size bir sorum var. “Dünya’nın yuvarlak olduğuna inanıyorum.” veya “Dünya’nın döndüğüne inanıyorum.” gibi ifadeler kullanıyor musunuz? Hiç sanmıyorum. Dünya’nın yuvarlak olması nasıl su götürmez bir gerçekse, evrimin varlığı da aynı şekilde tartışmaya yer vermeyecek derecede gerçek bir olgudur. Böyle bir ifade kullanmak oldukça yanlış ve anlamsızdır. Evrim pek çok deneyle ispatlanmıştır. Lenski deneyi, Darwin ispinozları örnektir.

Evrim ve din

Sanılanın aksine, evrim Tanrı’nın yokluğuna işaret etmez. Evrim ve Tanrı’nın varlığı veya yokluğu arasında bağlantı kurmak yanlıştır. Hatta bazı İslam âlimlerine göre Adem, “insan olma bilincini taşıyan” ilk insandır.  Diğer İslam alimlerine göre ise evrim Allah’ın meydana getirdiği bir süreçtir. Demek istediğim şu, evrim teizme tamamen karşı bir olgu olarak düşünülmemelidir.

Bir Cevap Yaz

Hazel Şahin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Damla Deniz Türkoğlu

    Okumanızı tavsiye ederim çok güzel bir yazı.

  2. Tekno Korsan

    Tarih meraklısı biri olarak severek konuyu okudum. Gayet öz anlatım olmuş teşekkürler.