Köylü Pazarları Ne Kadar Sağlıklı?

tarafından
195
Köylü Pazarları Ne Kadar Sağlıklı?

Köylü pazarları ne kadar sağlıklıdır? İşte yanlışlarımız…

Gittikçe artan GDO tartışmalarının yanında doğallık satan tüccarlar türedi meydanlarda.

Bu durumda organik pazarlar ne kadar sağlıkli? Köy ürünü diye satılan gıdalar aslında nedir? Bu soruların cevabını irdeledik.

Bugün pazarlara ve marketlere baktığımızda birçok ürün köy yumurtası, köy sütü,  köy domatesi, patatesi gibi sıfatlar ile doğal diye satılmaya çalışılıyor. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki en çok köy ürünü satıyorum diyen tüccardan korkmalıyız.

Şunu eklemeliyim: Bu yazımı endüstriyel  amaçla üretilen market raflarında yer alan gıdaları övmek için yazmıyorum. Çünkü market ürünlerine konulan katkı maddeleri bir gerçek ve tarım ilaçlarından tamamen farksız.

Köylerde yaşayan halkımızın büyük çoğunluğu tarım ilaçlarının nasıl ve ne kadar kullanılması gerektiğini bilmiyor.Küçük bir dozu bile bitki için yeterli olan tarım ilaçları topraığımızı ve gıdalarımızı zehirliyor. Bu ilaçların küçük dozları bile insan sağlığına uzun vadede geri dönüşü olmayan zararlar verebilecekken bilinçsiz yapılan tarım ile kendimizi, hayvanlarımızı ve doğayı zehirliyoruz.Maalesef…

Bugün köylere baktığımız zaman böcek kovucu DDT adı verilen zehirden tutun bitkiyi hızla büyüten hormonlara kadar hepsi yersiz ve ayarsız kullanılıyor. Hiçbir ilaç kullanmaya gerek olmayan ıspanakta bile kullanılan bu ilaçlar aynı zamanda toprağa yapışıyor ve yapısını bozuyor. Suyun bile temizleyemediği birçok ilaç topraklarımızı ve gelecek nesillerimizi zehirliyor.

Bu tür ilaçların bilinçsiz kullanımı o kadar kötü bir boyuta ulaşmış durumda ki köylü ürünü diye aldığımız birçok gıda maalesef aşırı miktarda tarım ilacı ile temas etmiş kimyasallardan başka bir şey değil.

Bu sorunun sebepleri acilen tartışılmalı, deşilmelidir. Üreticiler ve halk bilgilendirilmeli ve bu gıda terörüne artık bir dur denilmelidir.

Biz vatandaşa düşen görev ise çevremizi olabildiğince uyarmak ve her şeyin doğalını aramaya koyulmaktır. Aksi takdirde gelecek yıllarda tarım yapacak temiz topraklara içecek temiz sulara muhtaç kalacağımızı öngörmek çok zor bir şey değil…