«
  1. Ana sayfa
  2. Tanıtım
  3. Kuzey Kore Hakkında Bilinmeyenler

Kuzey Kore Hakkında Bilinmeyenler

Kuzey Kore bir çok açıdan oldukça ilgi çekici bir ülke …

İnsanların girmek için özel insanlara duyduğu, o topraklarda yaşayan insanlar için adeta bir zindan gibi görünen Kuzey Kore için bilinmeyenleri ve MerakEdilen’leri sıraladık…

1-) Eğitim sisteminden bahsedecek olursak bildiklerimiz eğitimin 11 sene sürdüğü yönünde.  İsteyen okuyor istemeyen okumuyor… Okumak istemiyorsanız direk orduya alınıyorsunuz yeteneklerinize ve karakterinize göre askeri okullarda zorla okutuyorlar .

2-) Kuzey Kore’de yaşayan insanlar haftada 6 gün çalışmak zorundalar. Ülkenin geliri aslında ortalamalara göre bayağı yüksek, ancak gelen paranın yüzde 75 gibi bir miktarı ordu ve savunma ihtiyaçlarına harcandığından dolayı halk fakirlik çekiyor.

kuzey kore ile ilgili görsel sonucu

3-)Ülkede siyaset bir hayli yoğun. Hemen hemen her gün bir seçim propagandası olduğu biliniyor. Ancak sonuç her zaman aynı Kim Jong-Un ülkenin tek hakimi. Zaten propagandalarda tek bir kişi için yapılıyor.

4-)Ülkede 3 tane televizyon kanalı bulunuyor. Bu televizyon kanallarının yegane görevi hükümeti yani Kim Jong-Un’u övmekle görevli.

5-)Kuzey Kore’de batı tarzında kıyafetler giymek yasak. Kuzey Kore kültürünü yaşatmak ve dışarıya olan ilgiyi azaltmak amacıyla sadece Koreye ait kıyafetlere izin veriliyor.

6-)Kuzey Kore’de suç işlemek bayağı bir cesaret gerektiriyor. Suç işleyen kişinin ailesi ve kendinden sonraki iki kuşak, yani çocukları ve torunlarıda suçlu kabul ediliyor ve cezalandırılıyor.

kuzey kore ile ilgili görsel sonucu

7-) Güney Kore’yi kıskandırmak amacıyla ülkenin Güneyinde Kiong-Dong adlı bir şehir var. Şehirde kimse yaşamıyor. Amaç sadece Güney Kore’den izleyenleri kıskandırmak(!).

8-)Bu kadar sıkı yönetim var ancak şaşırtıcı bir noktası daha var. Dünyadaki bir çok ülkeden farklı olarak Kuzey Kore’de ot ve eroin kullanmak yasak değil . Devlet kontrol etse de çok katı kuralları yok.

9-) Kafanıza göre saç kestiremiyorsunuz. İstediğiniz stil hükümetin izin verdiği stillerden bir tanesi olmak zorundadır. Aynı şekilde Kim Jong-Un’a benzemek, yani saçlarınızı onun kestirdiği şekilde kestirmek suç. Cezası ise biraz ayarsız duruyor : Ölüm!

Yazı dizimiz farklı ülkeler ile beraber devam edecek !

kuzey kore şehir ile ilgili görsel sonucu

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *