«
  1. Ana sayfa
  2. Tarih
  3. Keskin Nişancı: Lyudmila Pavlichenko ( Biyografi)

Keskin Nişancı: Lyudmila Pavlichenko ( Biyografi)

Lüdmila Pavliçenko

Keskin Nişancılar…

Birçok filme konu olmuşlardır. Bazen bir seri katil, bazen vatansever bir savaşçı.

Bugün Rus tarihine damgasını vurmuş birisinden bahsetmek istiyoruz. 2. Dünya savaşı sırasında 309 Alman askerini öldürerek tarihteki en başarılı kadın keskin nişancı olarak kabul edilen birisi.

Lyudmila Pavlichenko yada Türkçe okunuşu ile Lüdmila Pavliçenko (1916-1974)

1941 Haziranında Nazi Almanya’sı Sovyet Rusya’yı işgale başladığında Kiev Üniversitesi Tarih bölümüne devam ediyordu ve son seneside idi. Üniversite yıllarında keskin nişancılık kabiliyetini geliştirmek için atıcılık kulübüne giren Pavliçenko, işgal sırasında orduya gönüllü olarak katıldı ve Kızıl Ordu’nun 2000 kadın keskin nişancısından biri oldu.

lyudmila pavlyuchenko ile ilgili görsel sonucu

Odessa yakınlarında yaklaşık 2.5 ay savaşan Pavliçenko’nun 187 düşman askerini öldürdüğü kayıtlara geçti. Ardından birlikleri ile beraber Sivastopol’a nakledilen Lüdmila Pavliçenko 8 ay daha savaştı ve toplamda 309 sayısına ulaştı. Öldürdüğü 309 Alman askeri arasında 36 tane keskin nişancı olduğunu belirtmek gerekir.

Son olarak Haziran 1942 yılında havan ateşi ile yaralanan Pavliçenko 1 aydan kısa bir süre içerisinde savaştan çekildi.

1942 yılında Amerika Birleşik Devletlerine bir tanıtım ziyareti için gönderilen Pavliçenko, Amerikan başkanı Franklin Roosevelt ile tanışma fırsatı buldu. Böylece Pavliçenko, ABD başkanı tarafından kabul edilen ilk Sovyet vatandaşı oldu.

21 Kasım 1942 tarihinde İngiltere’ye de ziyarete giden Pavliçenko ziyaretinin ardından binbaşı rütbesi ile savaşa tekrar döndü ve savaş sonuna kadar keskin nişancı eğitmeni olarak orduda görev aldı.

 

Savaştan sonra üniversite eğitimi tamamladı ve bir tarihçi olarak kariyerine başladı. 1945-1953 Yılları arasında Sovyet Donanması’nda baş araştırma görevlisi olarak çalışan Lüdmila Pavliçenko 10 Ekim 1974 tarihinde öldü ve Moskova’da Novodeviçi mezarlığına gömüldü.

Ülkemizde Sivastopol Savaşı ismiyle yayınlanmış filmde savaş anıları anlatılmaktadır.

Lüdmila Pavliçenko MerakEdilenNet

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *