«
  1. Ana sayfa
  2. Bilim
  3. Meyve Suyu Mu, Aromalı İçecek mi? Ne içiyoruz?

Meyve Suyu Mu, Aromalı İçecek mi? Ne içiyoruz?

Merhabalar,

Geçen günlerde, tükettiğimiz endüstriyel gıdalar üzerine yazılmış bir kitapta okuduklarımdan yola çıkarak bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

Arada sırada marketlere, bakkallara girdiğimde ürünleri rastgele seçerek içindekiler bölümünü okurum. Son zamanlarda dikkatimi oldukça çeken bir şey var, meyve suyu konsantresi…

Nedir bu konsantre?

meyve suyu ile ilgili görsel sonucu

Firmalar meyveden elde ettiği meyve sularını buharlaştırarak içindeki su miktarını önemli ölçüde azaltıyorlar.  Bana çok ilginç geldi, size de geldi mi? Meyve sularını buharlaştırmaları mevsimden mevsime meyveye erişme sıkıntısından kaynaklanıyor. Yani yaz meyvesinin suyunu kışında üretebilmek için yazın topladıklarının konsantresini buzluklarda depoluyorlar.

Bu işlemin ardından konsantreye çeşitli miktarlarda su ,şeker ve katkı maddesi ekleyerek piyasaya sunuyorlar.

 

Eğer sulandırılma sonucu elde edilen ürünün meyve oranı yüzde 25-99 arasında ise bu ürün meyve nektarı olarak isimlendiriliyor.

Eğer sulandırılma sonucu elde edilen ürünün meyve oranı yüzde 10-24 arası ise meyveli içecek olarak adlandırılıyor.

Eğer yüzde 0-9 arasında ise bunlara aromalı içecek adı veriyoruz.meyve suyu ile ilgili görsel sonucu

 

Bir çoğumuz tüm bunlara hiç dikkat etmemişizdir. Meyve suyu alırken bile  kandırılıyoruz. Farklı farklı kelimeler, farklı farklı terimler ile şişe ambalajları boğulurken vatandaş neyin ne olduğu konusunda bilgilendirilmiyor. Bazılarımız içerdiği vitamin dolayısıyla meyve suyu suyu tüketirken bazıları lezzeti için tüketiyor.

Vitamin meselesi umuyorum ki bu yazımda anlaşılmıştır . Piyasada genel olarak yüzde 30-50 arası meyve içeren, üstüne birde kimyasal ve fiziksel işlem görmüş meyve suları ne kadar vitamin içerebilir? Ne kadar faydalı olabilir ki?

 

Gelecek yazımda meyve suyu ve bunlar gibi ürünlerinin lezzet boyutuna değineceğim. İçtiğimiz içeceklerde doğal meyve şekeri mi var yoksa sonradan mı ekleniyor? Lezzeti için içtiğimiz meyve suları aslında beynimizi körelten, hiç kalorisi olmayan tatlandırıcılar ile mi zenginleştiriliyor ?Gelecek yazımızda…

meyve suyu konsantresi ile ilgili görsel sonucu

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Ortaca Uzman Diyetisyeni

    en iyi doğal taze sıkılmış meyve suyudur

  2. Sıhhiye bilgisayar

    ambalajların üstünü dikkatle okuyorum. saf meyve suyu yok maalesef. mevye konsantresi değil meyve suyu bile olsa içinde mutlaka katkı maddesi oluyor.