Neden Dolar Basmıyoruz ? Yıldız Tilbe Haklı Mı?

tarafından
189
Neden Dolar Basmıyoruz ? Yıldız Tilbe Haklı Mı?

Özellikle sosyal medyada yaptığı esprileriyle gündeme oturan Yıldız Tilbe son olarak yaptığı Dolar atağıyla gündemde kendine yer edinmeyi başardı.

Neden dolar basmıyoruz Yıldız tilbe

Biliyoruz ki Amerikan Doları son günlerde hızla değer kazanıyor. Aslında bakarsak bizim paramız değer kaybediyor demek daha doğru olacaktır.

Peki dolar neden bu kadar önemli? Türkiye dolar basabilir mi?

Aslında bu soruları sormak bile utanç verici olsa da açıklamakta fayda var.

Türkiye Neden Dolar Basamaz?

Aslına bakarsak ne biz başka ülkelerin parasını basabiliriz ne de onlar bizim paramızı.

Elimizde tuttuğumuz kağıt parada aslında kağıttan fazlası vardır. Genel olarak keten ve pamuk karışımdan üretilir bu kağıt paralar.

Bunun yanında her darphanenin kendine özel karışımları vardır. Paranın yapılacağı kağıdın hamuruna bu kimyasal karışımlar katılarak paranın orjinal bir hal alması sağlanır.

Paranın üstünde gördüğümüz birçok figürün aynı zamanda bir anlamı, bir ölçüsü vardır. Bu figürler paranın üzerine lazer ile özel olarak işlenir.

Her paranın bir seri numarası vardır. Bu numaralar kayıt altına alınır ve çift numara tespit edildiği durumda dolaşımdan çekilir.

Yani kısaca özetleyecek olursak para basmak sadece darphaneye özel bir iştir. Başka ülkenin, başka darphanenin bastığı parayı taklit etmek neredeyse imkansızdır.