Neil Armstrong Gerçekten Aya Ayak Bastı Mı?

tarafından
698
Neil Armstrong Gerçekten Aya Ayak Bastı Mı?

Aya ilk ayak basan devlet Amerika Mıdır? Neil Armstrong ve ekibi aslında bir kurmaca mıydı? Aya yolculuk bir propaganda malzemesi miydi?

Aslına bakarsanız böyle bir ihtimal var… Amerika gerçekten yalan söyledi mi?

Dönemin ABD Başkanı Kennedy 1962 yılında Neil Armstrong’un Ay’a ayak bastığını açıkladı.Başkanın açıklamasının aksine ABD’nin aslında Ay’a gitmediğini iddia edildi.

Yazar Bill Kaysing gibi birçok şüpheci Güneş’ten ve diğer yıldızlardan saçılan zararlı ışınlara karşı koruma işlevi gören tabaka olan Van Allen Kuşağı içerisinde astronotların seyahat edip edemeyeceğini sorguluyor.

Bu şüphecilere göre astronotların kamera lenslerindeki artı işaretlerinin geliştirilmiş fotoğraflarda nesnelerin arkasında göründüğünü söylüyor.

Bu iddiaya göre var olan ışıkların kaynağı aslında yapay.

 

ABD’nin Ay’a gitme fikri o dönem Sovyetler Birliği ile girilen uzay yarışından kaynaklanıyor.

Sovyetler Birliği uzaya ilk başarılı uydu fırlatışını gerçekleştirdi. Aynı zamanda Uzaya ilk çıkanda Sovyet Rusya’ydı.

Bu gelişmelerin ışığında ABD’nin uzay yarışında çok gerilerde kaldığı fikri egemen oldu ve ABD halkında yenilgiyi kabullenme durumu oluştu.

Bu sebeple ABD, uzay yarışındaki yenilginin etkilerini ortadan kaldırmak için Ay’a insan gönderme projesi olan Apollo 11’i duyurdu.

Bir başka iddiaya göre de ABD, Vietnam Savaşı’nı dünya gündeminden düşürmeyi ve başarılara odaklanılmasını istiyordu.

Bu yöntem Soğuk Savaş için de bir propaganda aracı olarak da kullanılabilirdi.

Vietnam

Ay üzerinde dalgalanmış halde çekilen ABD bayrağı fotoğrafı da kuşkuları artıran bir başka detay.

Ay’ın atmosferi yoktur. Bu sebeple herhangi bir hava olayı meydana gelmez ve dışarıdan gelen tüm tehlikelere karşı savunmasızdır.

Neil Armstrong’un ayak izinin çok derin olması fakat onu Ay’a götüren aracın ise hiçbir iz bırakmaması da kuşkuları artırıyor.