Nüfus Cüzdanlarını Yenilemek İçin Son Tarih Ne Zaman?

tarafından
784
Nüfus Cüzdanlarını Yenilemek İçin Son Tarih Ne Zaman?

2017 Yılının başlamasıyla beraber Türkiye’de yeni bir dönem başlamış oldu. Eski nüfus cüzdanları yerini biometrik fotoğraf ve imza içeren eskisine göre daha küçük boyutlara sahip Kimlik Kartları’na bıraktı.

Peki Son Yenileme Tarihi Nedir?

Söylentiler kimlik kartı yenilemenin 2018 sonunda biteceği ve kimlik kartı ücretinin önemli oranda artacağı yönünde olsa da son tarih 2018 değil.

Nüfus cüzdanlarının yenilenmesine dair açıklama Siirt Valiliğinden geldi.

Siirt Valiliğinin ‘Kimlik kartları ile ilgili basın duyurusu 2017/178 başlıklı duyurusunda şöyle denildi:

“Nüfus kimlik kartlarının dağıtımının yılsonu itibarıyla sona ereceği ve kart bedelinin fahiş oranda artacağı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Kimlik kartı bedelinin 2018 yılı itibarıyla “Değerli Kağıtlar” değerleme oranlarıyla güncelleneceği ve bu oranın asılsız haberlerde iddia edildiği gibi yüksek olmayacaktır.

Ülkemizde nüfus cüzdanlarının 2023 yılına kadar yenilenmesi hedeflenmektedir ancak mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitirdiğine dair herhangi bir son tarih ve yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Vatandaşlarımızın bu konuda daha sağduyulu davranmaları ve asılsız haberlere itibar etmemeleri gerekmektedir. Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.”

 

Yani özetle Kimlik kartlarının yenilenmesine dair herhangi bir süre sınırı belirtilmemekle beraber yasal düzenleme de bulunmamaktadır.

nüfüs cüzdanı ve kimlik kartı ile ilgili görsel sonucu