Pazarlama Uğruna Yapılan Yalanlarla Dolu Reklamlar

tarafından
132
Pazarlama Uğruna Yapılan Yalanlarla Dolu Reklamlar

Birçok firma, ürünlerini pazarlamak amacıyla bilimsel yollara başvurur. Bilimsel yollardan kastımız bilimsel pazarlama teknikleri sanılmasın. Parayı basıp doktoru kiralıyorlar veya farklı farklı teknikleri kullanıyolarlar.

Geçmişe dönüp baktığımızda birçok firma çeşitli taktiklerle müşterilerini kandırıp ürünlerini satmaya çalışmış. İşte bunlardan birkaçı…

viceroy reklam

Doktorunuz olarak Viceroy öneriyoruz

Listemizin 1. sırasında Viceroy sigaraları var. Sanki sağlıklı birşey gibi pazarlamaya çalışmışlar. Geçmişte neler oldu bilmiyoruz ama muhtemelen birkaç doktora para verip sağlıklıdır adı altında propaganda yürüttüler.

 

Doktorlar en çok Camel içiyor.

Doktorlar en çok Camel içiyor.

İşte bir tane sigara markası daha. Doktorların Camel kullandığını söylüyor. Sanırım bayandan temiz araba reklamları gibi, doktordan sağlıklı sigara demeye çalışmışlar.

 

Görüntünün olası içeriği: yiyecek

Bir yalan da McDonald’s dan . Reklamda gösterilen hamburger ile gerçekte önümüze gelen hamburger. Evet gerçekte bu kadar rezalet olanı gelmese de reklamda gösterilen hamburgeri gören birisi henüz görülmedi.

 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Bardağın dolu tarafından bakmak tam olarak böyle anlatılabilirdi. Evet sigara zayıflatıyor ve Lucky Strike firması da tam olarak buradan vurmaya çalışmış. Umarım kilolu vatandaşlar bu reklama kanıp sigaraya başlamamıştır.