Pembe göller neden pembedir?

tarafından
447
Pembe göller neden pembedir?

Dünya’da 8 adet pembe göl var. Bir gölün renginin pembe olması elbette ki şaşırtıcı bir durum. İlk olarak, bu pembe gölleri nerede bulabileceğimize bir bakalım.

En çok bilinen pembe göl Avustralya’daki Hillier Gölü. Bulunduğu yer ile pembe göl birleşince ortaya eşsiz bir manzara çıkıyor. Yine Avustralya’da bulunan Hutt ve Quairading gölü de bu ilginç ve etkileyici gölleri görebileceğiniz yerler. İspanya’daki Torrevieja Gölü, , Senegal’daki Retba Gölü, Azerbaycan’daki Masazir Gölü ve Çanakkale Dalyan’daki Tuz Gölü Dünya’daki 8 pembe gölü oluşturuyor.

Pembe göllerin neden pembe renkte olduğu konusunda bilim insanları pek çok teori ortaya atmışlardı. Uzun süreli araştırmanın sonucunda pembe göllerin rengini meydana getiren gizem ortaya çıktı.

Sularda yaşayan alglerin (su yosunu) sayısı kimi durumlarda çok artar ve bu da göllerde bazı renklenmelere sebep olabilir. Pembe göllerdeki rengin kaynağı ise sıcak olan ve tuzluluğun arttığı dönemlerde alglerin kırmızı renkli beta-karoten adlı bir madde üretmesidir. Algler bu madde sayesinde güneş ışınının zararlı etkilerinden korunur. Bir diğer sebep de aynı dönemde zaten pembe renkli olan halo bakterilerinin sayısının oldukça artmasıdır.