«
  1. Ana sayfa
  2. Spor
  3. Popüler Dövüş Sanatlarından Bir Tanesi: KickBoks

Popüler Dövüş Sanatlarından Bir Tanesi: KickBoks

Kick Boks tarihsel olarak Karate, Thai Boks (Tayland Boksu) ve batı boksu sporlarından geliştirilmiş; genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı, ayakta yapılan bir dövüş sporudur.

Yukarıdaki tanım, Türkiye KickBoks Federasyonu web sitesinden alınmıştır. Denildiği gibi genellikle kendini savunma amacıyla yapılır. Ancak bazı otoritelere göre savunma sanatından çok bir saldırı sanatıdır. Biz KickBoksu tecrübe ettik ve siz değerli okurlarımız için anlatma ihtiyacı duyduk.
Nedir bu KickBoks?
Halk arasında karşılığı nedir?
Endişe ediyorum beni döverler mi?

İşte bu soruların cevaplarını elimizden geldiğince vereceğiz…
1- Nedir bu KickBoks? Tanımda da bahsettiğimiz üzere bir savunma sanatıdır.Ancak sertliği sebebiyle saldırı olarak da tanımlanabilir.
KickBoks temelde 7 kategoriye ayrılır. Her kategorinin kendine göre kuralları ve sertlik derecesi vardır.
Bu kategoriler:
Full Contact : Esas amaç rakibi nakavt etmektir. Sertlik sınırlaması yoktur ancak belden aşağıya yani dizlere ve bacaklara vuruş yasaktır. Müsabaka zorunlu haller dışında durdurulmaz.
Light Contact: Full Contact’a nazaran biraz daha hafiftir. Sert vurmak ihtar ve hatta puan cezası sebebidir. Hızlı bir şekilde tekniklerin uygulanması esas alınır. Ben spor olarak yapmak istiyorum. Zaruri haller dışında dövüşmek bana göre değil diyen vatandaşlara duyurulur. Tam size göre 🙂
Semi Contact : Light Contact sertliğindedir. Ancak bir farkı vardır : Bel altı yani dizler ve bacaklara tekme atmak serbesttir.
Low Kick : Full Contact sertliğindedir. Ancak bir farkı vardır : Bel altı vurmak yani dizler ve bacaklara tekme atmak serbesttir.
K-1 Kuralları : Klasik, televizyonlarda izlediğimiz müsabaka türüdür. Maksimum sertlik ve minimum kural geçerlidir. Kick-Boksun belki de birçok kişi tarafından sert ve tehlikeli bir spor olarak görünmesinin sebebi bu sertlikten gelir. Ancak sadece profesyonel veya profesyonele yakın amatör sporcular tarafından tercih edilir. Korkmamıza gerek yok 🙂
Point Fighting : Minimum sertlik, maksimum hız… Amaç sadece puan toplamaktır. Başarıyla uygulanan her tekniğin ya da hareketin sonunda oyun durdurulur ve puanlama yapılır. Müsabakada 10 puan geriye düşen, süre ne olursa olsun kaybeder.
Müzikli Form : Belli bir müzik eşliğinde tekniklerin efektif bir şekilde sergilenmesi esasına dayanır. Dövüş yoktur.

2-Halk arasında karşılığı nedir? Dayak yer miyim?
Sert ve tehlikeli bir spor olduğunu söyleyen de vardır, önemli ve yapılması gereken bir spor olduğunu söyleyende. Ancak KickBoks, meraklısına tam 7 dal sunuyor. Tercih size kalmış…

samsunda-kick-boks-i-ca230ad18920610bf49d

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *