«
  1. Ana sayfa
  2. Bilim
  3. Sağlık İçin Radyoaktivite

Sağlık İçin Radyoaktivite

radyoaktivite ile ilgili görsel sonucu

Radyoaktivite… Birçoğumuz bu kelimeyi duyduğumuzda istemsizce irkiliriz.

Bazen hastanelerde gördüğümüz sağ tarafta da yer alan o meşhur sembol gelir aklımıza ve belkide Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombalar akılda kalmıştır bir şekilde…

Günümüzde bilinenin tam aksine radyoaktivite bundan onlarca yıl önce sağlık anlamına geliyordu. İnsanlar yıllarca şifa verdiğini düşünerek radyoaktif elementleri evlerinden eksik etmedi ve sonunda geri dönüşü olmayan zararlar gördü. Bugün ki yazımızda bunların birkaçından bahsedeceğiz…

revigator ile ilgili görsel sonucu

1- Revigatör :

“Sağlık İçin Radyoaktif Su İçin” sloganıyla 1900’lerin başında ortaya çıkan bu makina suya radyum karıştırıyor ve insanlara sağlık vaad ediyordu. Eklem iltihaplarından tutun midedeki gaz oluşumunu engellemesinden yaşlanmayı engellediğine kadar bir sürü hurafe ortaya çıkartıldı. Amerika’daki Bailey Radium Laboratuvarı bu suyu ilaç haline getirip çeşitli sloganlarla satışa sundu. En kötüsü ise bu laboratuvarın sahibi bir doktor bile değildi…

Bu sözde ilacın tüketimi 1930’ların sonuna kadar hızla arttı. Binlerce Revigatör cihazı satıldı. Ne zaman ABD’de ünlü bir kişilik olan Eben Byers aşırı radyoaktif su tüketiminden hayatını kaybetti , o zaman bu suyun sağlıklı değil de zehirli olduğu anlaşıldı.

2- Doramad : Işıl Işıl Parıldayan Dişler

doramad ile ilgili görsel sonucu

1920’lerde başlayıp 1945’e kadar süren diş macunu çılgınlığı. Doramad adlı Alman firması diş macununa katılan radyoaktif Toryum elementinin dişleri beyazlattığı öne sürdü. İddaa asılsız değildi. Çünkü Toryum gerçekten dişleri beyazlatıyor.Ancak kuvvetli bir şekilde bardağın boş tarafına bakmanızı öneririm.Kısa vadede içerdiği Toryum ile bu diş macunları, kullanıcısına önemli bir zarar vermese de uzun bir süreç içerisinde zarar vereceği kesindir. Bu macunların kullanımını o dönemi baz alarak düşündüğümüzde radyoaktif ürünlerin kullanımının bu kadar yaygın olduğu bir devirde toplum nezdinde önemli bir güven oluşturduğunu göz ardı edemeyiz. Hiçbir zarar vermese bile toplum psikolojisi üzerinde büyük bir etkisi olduğu kesin.

Ve şimdi gelelim son ürünümüze…

tho radia ile ilgili görsel sonucu

Tho-Radia: Makyaj Malzemeleri ve Cilt Bakım Kremleri

Marie Curie ve eşi Pierre Curie’nin çalışmalarını bazılarımız duymuştur. Curie ailesi Fransa’da soylu bir ailedir ve yaptıkları bilimsel çalışmalar ile öne çıkmışlardır. İşte bunu bilen uyanık bir Fransız şirketi bu aile ismini kullanmaktan çekinmedi.

Dr. Alfred Curie ve Özel Formülü…

Dr. Alfred Curie diye birisi aslında yoktu. Radyoaktivite üzerine çalışma yapan tamamen hayal ürünü bir kişilik. Ancak 1930’ların sonuna kadar Fransa’da oldukça bilinen bir isim.

Firma bu ismin nimetlerini sonuna kadar kullandı. Ürettiği Radyum ve Toryum temelli kozmetik ürünleri Fransa’da yüz binlerce sattı. Fransız hükümeti’nin 1937 yılında radyoaktif element içeren ürünlerin satılmasını yasaklamasının ardından bile popülaritesini kaybetmeyen şirket ürünlerinin içindekiler kısmına Radyum ve Toryum yazmak yerine; “Dermatologlar tarafından önerilen maddeler.” yazıp tekrar piyasaya sürdü. Alfred Curie ismi ise bir cilt bakım uzmanı olarak lanse edilmeye başlandı.

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Kızılay bilgisayar

    çok enteresan bilgiler. çoğu kimse radyoaktivitenin ne olduğunu bile bilmez. ben de bu kadar detaylı bilgi sahibi değildim. teşekkür ederim.

  2. Mhrs Randevum

    Sağlık hiç bir zaman dikkate alınmamaktadır. İş ve para her zaman sağlığın önüne geçmektedir. Sağlığımızı korumak için bir çok üründen uzak durmalıyız. Reklamlar bizi bu ürünleri kullanmaya zorlamaktadır.