Şarbon Hastalığı Neden Ortaya Çıkar? Son Zamanlarda Neden Yayılmaya Başladı?

tarafından
583
Şarbon Hastalığı Neden Ortaya Çıkar? Son Zamanlarda Neden Yayılmaya Başladı?

Bir zamanlar güzelim ülkemiz Türkiye kendi kendine yetebilen 7 ülkeden birisi olarak anlatılırdı ders kitaplarında. Bu cennet vatanın topraklarına ne atarsan at  biter, hangi hayvanı salarsan sal yetişirdi.

Sonra bir şeyler oldu ve dışa muhtaç olduk.  Tarımsal ürünleri, hayvanı ve hatta samanı bile ithal eder hale geldik.

Peki dışarıdan ithal ettiğimiz bu gıdalar ne kadar güvenilir?

Bu sorunun cevabı kurban bayramının hemen ardından çeşitli illerden gelen “Şarbon” vakalarında gizli.

Nedir bu Şarbon?

Şarbon hastalığı aralıklarla gündeme gelse ve çok bilinmese de ölümle sonuçlanan hastalıklardan biridir. Bilim ve teknolojinin gelişmesi ile beraber görülme sıklığı azalsa da halen daha örneğine rastlanmaktadır. Ülkemizde toplam 150 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak son günlerde Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen haberlere bakacak olursak bu sayı hızla artıyor…

şarbon yayılıyor

Şarbon hastalığı bulaşıcı mıdır? Nasıl bulaşır?

Şarbonun bulaşma yolları çeşitlidir.

– Şarbonlu hayvanlarla doğrudan temas ya da dolaylı olarak temas etmek,
– Bu hayvanların etinin yenilmesi, hayvanın kesilmesi sırasında temas edilmesi,
– Sanayi ürünlerinde kullanılan hayvan yünleri, derileri ve kılları, – Hastalığın görüldüğü ülkeden hayvan ve hayvan ürünlerini almak, – Ayrıca laboratuvar çalışmaları sonucu dikkat edilmezse, şarbon mikrobu bulaşabilir.

Bacillus anthracis adlı bakterinin sebep olduğu, sığır, koyun, keçi gibi ot yiyen hayvanlarda görülen ve insanlara da bulaşabilen ölümcül bir bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığa yol açan B. anthracis mikrobunun en önemli özelliği zorlu fiziksel ve kimyasal çevre koşullara son derece dayanıklı “spor” denilen yapılar oluşturmasıdır. Bakterinin kendisi yüksek ısıda kolayca öldüğü halde, bu sporlar zorlu koşullarda on yıllarca hayatta kalabilmektedir. Hayvanlarda sindirim, solunum ya da derideki çizik, sıyrık ve yaralar yoluyla mikrobun vücuda girmesi sonucu oluşan hastalık, hayvanlardan insanlara da enfekte olmuş hayvan etinin tüketilmesi ya da hastalıklı hayvanlarla direkt temas edilmesi halinde bulaşır. Vücuda girdikten sonra üremeye başlayan bakteri protein yapısında toksinler salgılar ve bu toksinler oldukça ölümcüldür. Hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilir fakat tedavinin etkili olması için tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır.

şarbon inek

Şarbon hastalığı nasıl anlaşılır?

İnsanda etkili olan şarbon (antraks) üç ana klinik tablo oluşturmaktadır:

1. Deri Şarbonu:

Antraks sporlarının deri ile etkileşmesiyle oluşur. Kuluçka süresi 1-12 gündür. Belirtileri vücuda giriş noktalarında oluşan ağrı, sızı ve kabartılardır.

2. Akciğer Şarbonu:

Sporların solunum yolu ile alınması ile oluşur. Kuluçka süresi 3-5 gündür. Belirtiler ateş, bitkinlik, yorgunluk, soluk alıp vermede güçlük gibi soğuk algınlığı belirtilerine benzer belirtilerdir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde hasta komaya girerek ölür.

3. Bağırsak Şarbonu:

Sporların yutulması ile oluşur. Kuluçka süresi 1-7 gündür. Belirtileri mide bulantısı, iştah kaybı, karın ağrısı, kusma ve kanlı ishaldir.

Hastalığın akciğer veya sindirim sistemi yolu ile bulaşabilmesi için en az 10 bin bakteri sporunun solunması veya yutulması gerekmektedir. Hastalık maruziyetten hemen sonra uygun antibiyotiklerle yapılacak bir tedaviyle önlenebilir. Şarbon hastalığı bireyden bireye bulaşmaz.

şarbon ile ilgili görsel sonucu

 

şarbon belirtileri

Şarbon hastalığı belirtisi

Şarbon’a ne sebep oldu? Neden birdenbire ortaya çıktı?

Yaşanan bu olayların kurban bayramının hemen sonrasına denk gelmesi yurtdışından ithal edilen binlerce ithal hayvan hakkında acaba dememize sebep oluyor. Kurban bayramından önce Brezilya’dan getirilen hayvanlarda Şarbon virüsüne rastlanması bunun bir örneği.

Bu konuda araştırmalar derinleştirilmeli, sorumluları cezalandırılmalı ve bugünden ders alınıp gelecekte ithal edilecek hayvanların sağlık testleri iyi yapılmalıdır. Toplum sağlığı üzerinde durulması gereken çok ciddi bir konudur ve asla göz ardı edilemez.

Gönül isterdi ki kendi hayvanımızı kendimiz üretelim, toprağımızın ekmeğini,sütünü,yoğurdunu,etini yiyelim… Umarız birgün en azından en iyi yaptığımız iş konusunda dışarıya muhtaç olmaktan kurtuluruz…

şarbon nedir?