«
 1. Ana sayfa
 2. Bilim
 3. Şaşırtan gerçekleriyle bir ilk çağ beyefendisi : Buz Adam Ötzi

Şaşırtan gerçekleriyle bir ilk çağ beyefendisi : Buz Adam Ötzi

Buz adam Ötzi, 5.300 yıl önce yaşamış bir mumyadır. İlginç ama bu oldukça yaşlı mumya hakkında pek çok bilgiye sahibiz. Bu yazıda, buz adam olarak bilinen Ötzi hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

tzi2Öncelikle bu yaşlı adamın nasıl keşfedildiğine bakalım. Buz adam Ötzi, 1991 yılında Avusturya-İtalya sınırında, yolunu kaybetmiş iki alman turist tarafından bulunmuştur. Ceset o kadar iyi korunmuş ki, turistler en başta cesedin günümüze veya yakın geçmişe ait olduğunu zannetmişler. Daha sonra üzerinde araştırmalar yapılan Ötzi’nin gerçek yaşı fark edilmiş ve Ötzi, antropologlar ve arkeologlar için Bakır Çağı’na ait altın değerinde bilgiler elde edinilmesini sağlamıştır.Ötzi’nin öldüğü yerin doğal şartlarının çok iyi olması sayesinde bedeni oldukça iyi durumda. Bu da bize Ötzi hakkında çok geniş bilgi yelpazesi sağlıyor. Gelin bu şaşırtıcı bilgilere göz atalım.

tzi3

Nasıl öldü?Ötzi’nin ölümü hakkında pek çok teori öne sürüldü. Omzunda bulunan ok yarası bir ilk çağ cinayetine kurban gitmiş olabileceğine işaret ediyor. Aynı zamanda ellerinde, bileklerinde ve gövdesinde de yara izleri bulundu. Bilim insanları ilk olarak kendi grubuyla avcılık yaparken başka bir avcı grubuyla savaştığını öne sürdüler.Kan kaybından ölen Ötzi, ölmeden önce tüm eşyalarını bir kayanın kenarına sıralamıştır.

pic-3-pics-tattoos

Ötzi’nin bedeninde çarpı işaretleri ve çizgilerden oluşan 61 adet dövme bulundu. Ölmeden kısa süre önce ne yediği üzerine yapılan araştırmalara göre son öğünü oldukça yağlı ve besleyici keçi eti ve tahıllardan oluşuyordu.Ötzi’nin hastalıklarıYapılan incelemelerde, dişlerinde tartar olduğu keşfedilmiştir. Aynı zamanda vücudunda kene ısırığı ve kene ısırığının meydana getirdiği hastalık mevcuttu. Laktoz hassasiyeti vardı. O dönemlerde ateşin ne kadar önemli olduğunu tahmin edersiniz. Ancak ateşin dumanına çok fazla maruz kalan Ötzi’nin ciğerleri kötü durumdaydı.

otzi

Ötzi’nin lanetiBuz adam Ötzi ile ilgili çalışmalarla bağlantılı olan yedi kişi ölmüş bu da lanet söylentilerini ortaya çıkarmış.

 1. Ötzi’ye çıplak elle dokunan adli tıp şefi kaza geçirerek can vermiş.
 2. Ötzi’nin bulunduğu dağda turlar düzenleyen dağcı, çığın altında kalarak hayatını kaybetmiş.
 3. Ötzi hakkında film çeken gazeteci kısa süre sonra ölmüş.
 4. Ötzi’yi bulan alman turistlerden biri, buldukları yere tekrar giderken cesedin bulunduğu yere çok yakın bir noktadan düşerek can vermiş.
 5. Ölen alman turisti aramaya giden ekibin şefi de kalp krizi geçirerek ölmüş.
 6. Ötzi’nin vücudunu daha iyi korumak için araştırmalar yapan bilim insanı da geçirdiği ameliyat sırasında ölmüş.
 7. Ötzi konusundaki bir numaralı uzman olan arkeolog, artık dile getirilmeye başlanan lanet söylentilerini, ‘ne yani? Sırada ben mi varım? Medya palavrası bunlar,’ diyerek inkâr etmiş. Nisan 2005’te ise ALS ‘den ölmüş.
 8. Son olarak Ötzi hakkında kitap yazan yazar, kitabın son düzenlemelerini yaparken ölmüş.

335F657100000578-3550737-The_scanned_images_were_first_transformed_into_a_virtual_3D_mode-a-13_1461194746557

Böyle ilginç bilgilerden sonra eğer Ötzi’yi nerede bulabileceğinizi merak ettiyseniz, şu an İtalya’daki Güney Tyrol Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Bir Cevap Yaz

Hazel Şahin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Zeliha

  Hakkında bilgi sahibi olduğumuz için bize birşey olmaz inşallah

 2. Yücel

  Çok şahane bir anlatım. Emeğinize sağlık