«
 1. Ana sayfa
 2. Bilim
 3. Şeker mi , Tatlandırıcı mı?

Şeker mi , Tatlandırıcı mı?

Merhabalar,

Meyve suları ile ilgili yazımda tatlandırıcılar ile ilgili bir yazıyla geleceğimi söylemiştim.

Biraz daha araştırma yaptıktan sonra buradayım.

 • Nedir bu tatlandırıcılar?
 • Nasıl üretilir?
 • Hangi ürünlerde kullanılır?
 • Besin değerleri nelerdir?
 • Zararı var mıdır?

İşte bugün bu soruların cevaplarını arayacağız.

Tatlandırıcılar

Nedir bu tatlandırıcılar?

Şekerin yerini almak suretiyle, aynı miktarda şekerden daha tatlı olan ve çok daha az enerji içeren kimyasal maddelerdir. Kullanımının insan sağlığı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olduğu yönünde çeşitli görüşler olsa da zararlı olduğu gerçeği hiçbir şekilde değişmeyecektir.

Şeker vs Tatlandırıcı

Tatlandırıcılar nasıl üretilir?

Genel olarak tatlandırıcıların ortak özelliği, kimyasal yapılarından dolayı dilde bulunan tat alma reseptörlerine bağlanabilmeleridir. Tatlılık derecesi ölçümlerinde kullanılan sayısal değerler %3 veya %4’lük sakkaroz çözltisi baz alınarak yapılır. Örnek olarak Tatlılık derecesi 500 olarak belirtilen bir tatlandırıcının sakkaroz çözeltisinin 500 defa inceltilmesiyle eş değer oluğunu söylemektedir. Bunun yanı sıra Tatlandırıcının tatlılık derecesi ortam şartlarına bağlı olarak da değişiklikler göstermektedir, örneğin sıcaklık ve pH-derecesi. Aynı zamanda farklı tatlandırıcıların beraber alınması daha farklı etkiler gösterebilmektedir. Acesulfame ve Aspartam beraber alınması çok daha yüksek bir derecede tatlılık derecesini algılanmasına yol açmaktadırlar. Genel itibarıyla besinlerde yapılan tatlandırma işlemi esnasında tatlılaştırmak için yapısında Sakkaroz ihva eden maddeler kullanılmaktadır.

aspartam
Yoğun olarak kullanılan Aspartam tatlandırıcısı

Hangi ürünlerde kullanılır?

Birçok endüstriyel üründe yapay tatlandırıcılar kullanılır. Bunlardan en çok bilinenleri meyve suları, dondurmalar, hazır çiğ köfteler , cipsler, aromalı sakızlar ve akla gelen her türlü yiyecek. Tüm bu ürünlerde çeşit çeşit isimlerle karşımıza çıkıyorlar.

Besin değerleri?

Çok düşük enerji içerirler. Herhangi bir protein, yağ veya vitamin bulundurmazlar. Bu özelliğinden dolayı zayıflama diyetinde kullananlar vardır.  Enerji içeceği diye satılan birçok üründe yoğun olarak tat verme amacıyla kullanılır. Zaten bu ürünlerin üzerini okuduğunuzda çok düşük enerji içerdiğini ve tamamen uyarıcı maddeler sayesinde işlev gördüklerini farkedeceksiniz.

Sağlığa zararı var mıdır?

Birçoğu bakanlık onaylı tatlandırıcılar ürünlerde kullanılıyor.

Zararı yok demek yanlış bir cümle olur . Ancak kısa vadede zararları hissedilmiyor. Uzun vadede birçok ruhsal ve fizyolojik hastalığa (Kısırlık, bebek ölümleri, alzheimer, parkinson vb.) yol açtığı biliniyor. Küçük çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gerekir.

 

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. zurna sohbet

  Google nin en cok sevdiği siteler arasında yer almalısınız bence bu sitede güncel paylaşımlar çok iyi sevdim ve sık kullanımlara ekledim favori sitelerimden bir tanesi teşekkürler.

 2. Selim Çayır

  Tip 2 diyabetle beslenme hakkında vereceğiniz bilgileri de sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu arada “Genel itibarıyla besinlerde yapılan tatlandırma işlemi esnasında tatlılaştırmak için yapısında Sakkaroz ihva eden maddeler kullanılmaktadır.” itibariyle ve ihtiva kelimeleri yanlış kullanılmış, bilgilendirme..