Şimdi Kimi Dövecekler? (Sürücüsüz Taksiler)

tarafından
313
Şimdi Kimi Dövecekler? (Sürücüsüz Taksiler)

Sürücüsüz taksiler…

UBER’den sonra şimdi de bu çıktı dedirtecek türden bir haber.

Gün geçmiyor ki dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen şaşırtıcı haberler ile şaşırmayalım.

Robotların, yapay zekanın ve bilişim teknolojilerinin bu kadar geliştiği bir dünyada aslında şaşırmamamız gerekir. Ancak maalesef ülkemizde eskiyi devam ettirmek konusunda büyük bir direnç var.

Uber gibi teknoloji destekli taşıma hizmetleri dünyada hızla yaygınlaşırken Singapur ve İngiltere’den gelen peş peşe haberler Uber’in modasının da pek uzun sürmeyeceğini gösteriyor( tabi Uber bu işe girerse işin o kısmını bilemeyiz.).

Uber, taşıma, teknoloji felan demişken asıl habere gelmeliyiz.

Dünya’nın ilk sürücüsüz taksi uygulaması Singapur’da başlatıldı. nuTonomy adlı firma 4 kilometrelik bir bölgede hizmet vermekte. Tıpkı Uber gibi cep telefonu uygulaması ile entegre olan sürücüsüz taksi uygulaması oldukça rağbet görüyor. Görünen o ki gelecek yıllarda taşıma diyince akla gelen ilk şeylerden birisi sürücüsüz taksi olacak.

Ülkemizde böyle bir şey mümkün mü?

Ülkemizde böyle bir uygulama ne zaman ve nasıl başlar bilinmez. Belli başlı yatırımlar olsa da yapay zeka konusunda dünyadan oldukça gerideyiz. Fazlası henüz kendi arabamızı bile üretmedik.

Bu hizmeti iç piyasanın tepkisini çekmeden yurtdışından getirmek ise bir hayli zor gözüküyor. Zira California merkezli bir şirket olan UBER’in Türkiye de yaygınlaşması ile beraber neler olduğunu medya organlarında hepimiz gördük. Karalama kampanyaları, darp, hakaret gibi bir çok istenmeyen hadise yaşandı.

Sahi bu sefer kimi dövecekler?

Uber şoförlerine darp, taciz olaylarını medya organlarından izlemiş veya okumuştuk. Sahi sürücüsüz taksiler ülkemize giriş yaparsa bu sefer kızgın taksiciler kimi dövecekler?

Şahsi düşüncemiz biraz teknolojiye ve zamana ayak uydurmanın vaktinin geldiği yönünde.

Sadece sürücüsüz taksi konusunda değil her türlü teknolojik atılımda ülkemiz söz sahibi olmalıyız.

Bu tür haberler Singapur’dan , İngiltere’den veya herhangi bir ülkeden gelmemeli. Aksine bizden dünyaya yayılmalı…

İşte sürücüsüz taksi ile ilgili gelen görüntüler !