«
 1. Ana sayfa
 2. Genel
 3. Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?

İnternet sitesi açıyorsanız eğer mutlaka dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi arama motoru optimizasyonudur.

Webmaster dilinde daha çok SEO ( Search Engine Optimization) olarak kullanılan bu kelime sitenizin Google, Yandex gibi arama motorlarında ne kadar görünür olduğunu ifade eder.

Arama motorları belli bir algoritmaya sahiptir ve bu algoritmaya göre internette yer alan binlerce internet sitesini tarar ve kelime kelime cümle cümle sıralar.

İşte hal böyle iken site sahiplerine bazı görevler düşüyor. Çünkü Google’nin sizi yani sitenizi bulabilmesi lazım.

Bunun için Google Search Console veya Yandex Webmaster’a kaydolduktan sonra size anlatılan adımları birer birer hallediyorsunuz.

Bu adımlardan sonra Google ve Yandex botları sitenizi ziyaret ediyor ve sitenizde bulunan tüm içeriği teker teker indexliyor.

Sizin bu adımları hızlandırma şansınız var…

Seo çalışmaları ve internet ortamında sitenizin aldığı backlinkler bu işlemi oldukça hızlandırıyor. Tabiri yerinde ise Google gözünde itibarlı bir siteniz oluyor.

İşte tüm bunların yanında bu indexleme işlemini hızlandırmanın bir diğer yolu Google sizi ziyaret etmeden sizin ona istediği bilgiyi vermenizdir.

İnternette yer alan bir çok sitenin WordPress tabanlı olduğunu düşünerek bu yazımızın devamında WordPress için site haritası ve SEO uygulaması kullanımı anlatacağız.

İlk Olarak Yoast SEO Eklentisi : 

Evet bu uygulama tüm SEO işlemleri için birebir.

İçeriklerinizi denetleme ve sitenizin Google ve Yandex gibi arama motorları ile olan ilişkinizi yönetmek gibi tüm işlemleri yapabilen bu uygulama kullanıcıya önemli faydalar sağlıyor.

Eklenti sayesinde hangi sayfaların arama motorlarında indexlenebileceğine karar verebilirken aynı zamanda bu işlemin nasıl olacağına da karar verebiliyorsunuz.

Site haritası oluşturma konusuna gelmişken

Yoast Seo uygulaması  site haritasını otomatik bir şekilde oluşturup Google ve Yandex gibi arama motorlarına gönderiyor. Ancak siz bu işlemi manuel olarak yapmak isterseniz bir uygulama daha var.

Google XML site Haritaları uygulaması ile sadece site haritası oluşturup manuel olarak Google Search Console’a yüleyebilirsiniz.

Uyarı:  Yoast SEO aynı zamanda site haritası oluşturma işini gördüğü için diğer site haritası uygulamaları ve seo uygulamaları ile beraber kurulduğunda sıkıntı çıkarmaktadır.

Bu yüzden bir işi sadece bir uygulamanın yapmasına imkan tanıyınız. Sadece bir tane SEO uygulaması işinizi görecektir.

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. salih

  site haritası bölümünde sitemap.xml yazarak gönderim yapmamız gereklimidir. index almayan yazılar için. yoksa bekleyelim mi

  • Kubilay Kaya

   index almayan yazılar için sitenizde kullandığınız SEO uygulamasının ayarlarına göz atmanız gerekiyor.
   Bazı sayfalar ve içerikler için NOİNDEX diye bir etiket kullanılır. Aslında sizin gönderdiğiniz haritada vardır o sayfalar ancak google o etiketi gördüğü için indexlemez