«
 1. Ana sayfa
 2. Bilim
 3. Kötü bir haberimiz var! Son araştırmaya göre hala yaşıyorlarken uzaylılarla tanışamayacağız…

Kötü bir haberimiz var! Son araştırmaya göre hala yaşıyorlarken uzaylılarla tanışamayacağız…

Bilim kurgu sevenler için depresyon, bilim insanları için hayal kırıklığı yaratabilecek olan haber, bir araştırma ekibinden geliyor. Söyledikleri şu, uzaylılarla hiç karşılaşmadık ve muhtemelen onlar hala yaşıyorken karşılaşamayacağız.

Uzaylılar var mı? Varsa, karşılaşabilir miyiz? Henüz karşılaşmadığımız için uzaylılar yoktur demek ne kadar doğru? Şu an üzerinde düşündüğümüz bu “felsefi” sorulara daha pek çoğunu ekleyebiliriz. Hatta bu konulara girmişken Fermi Paradoksu’ndan söz etmemek olmaz. Gelin, Fermi Paradoksu’na biraz daha yakından bakalım.

Fermi Paradoksu, adını bu düşünceyi ilk ortaya atan Enrico Fermi’den almıştır. Paradoksun temelinde evrenin büyüklüğünden dolayı başka bir yaşam formunun görülebilme ihtimalinin yüksekliği ancak bu ihtimale karşı hiçbir delil olmaması çelişkisi yatıyor. Bazı bilim insanlarına göre, evrende Dünya benzeri gezegenlerin sayısı çok çok az olabilir. Bu gezegenlerde yaşayan canlılar olabilir ve bu canlılar kendi güvenlikleri için sessiz kalıyor olabilir. Gördüğünüz gibi bu konuda pek çok “olabilir” var ve muhtemelen yakın gelecekte bunu değiştiremeyeceğiz. Fermi Paradoksu hakkında çokça çözüm önerisi var. Bu yazıda bunlardan yalnızca birinden söz edeceğim. İlerleyen yazılarda bu paradoksu daha ayrıntılı işleyeceğim.

Son yapılan araştırma Drake eşitliği sayesinde sonuca varmış. Drake eşitliği, bize Samanyolu’nda hangi sayıda zeki medeniyet bulunduğunu tahmin etmemizi sağlıyor. Bu hesaplama ilk olarak, 1961’de Frank Drake tarafından yapılmış. Ancak 2018’de fizikçi Claudio Grimaldi ve aralarında Frank Drake’in de bulunduğu ekip bu hesaplamayı biraz daha geliştirmiş. Bu hesaplama medeniyetlerden gelen radyo sinyallerinin ne kadarının galaksimizi dolduruyor olabileceğine cevap arıyor. Hesaplamanın sonucu bize şunu veriyordu: galaksimize gelebilecek olan sinyaller çok çok uzun zaman önce gönderilmiş olacak ve biz sinyallere ulaşana dek sinyal gönderen dünya dışı canlılar çoktan ölmüş olacak. Yani aldığımız sinyaller bir nevi hayalet sinyalleri olacak. Gerçekten de hayal kırıklığı yaratacak bir haber, öyle değil mi?

Hesaplamalarda şöyle bir sonuç da var. Dünya dışı varlıklar olabilir ancak henüz yeterince gelişmemiş olabilirler. Modern insanları düşünelim. Yaklaşık olarak 200.000 yıldır varlığımızı sürdürüyoruz ancak yalnızca yaklaşık 5000 yıldır yazı yazıyoruz. Dünya dışı varlıkların 100.000 yıldır var olduğunu farz edelim. Şu an sinyal gönderdikleri takdirde bir 100.000 yıl daha geçtikten sonra sinyalleri bize ulaşacak. Bu da bize o medeniyet halen varlığını sürdürüyorken iletişim kurabilmemizin çok çok düşük bir ihtimal olduğunu gösteriyor. Çok da umutsuz olmayalım. Belki bir yerlerde milyonlarca yıldır varlığını sürdüren zeki bir medeniyet vardır ve tek istedikleri bize bir merhaba demektir…

Bir Cevap Yaz

Hazel Şahin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Yücel

  Güzel bir anltım elinize sağlık

 2. Kızılay bilgisayar

  bu kötü haber. uzaylıları görebilmeyi çok isterdim. ya da gerçekçi bilgi sahibi olabilmeyi.

 3. Görkem CAN

  Uzaylıların varlığı artık tartışma konusu olmaktan çıkarak gerçek bir olgu haline geldi.