«
  1. Ana sayfa
  2. Eğitim
  3. Wikipedia’ya Girmek İçin Ne Yapılabilir?

Wikipedia’ya Girmek İçin Ne Yapılabilir?

Merhabalar,

Bildiğimiz üzere Wikipedia ülkemizde erişime kapalı.

Ancak bazı zamanlar oluyor ki Wikipedia içerisinde bulunan bilgiler işimize yarayabiliyor. Zira Wikipedia araştırma yapabilmek için içerisinde en fazla bilgiyi barındıran özgür bir ansiklopedi.

Gücünü kullanıcılarının bilgilerinden alan Wikipedia bazen yanlış bilgiler verse de milyonlar tarafından kullanılan bir seçenek.

İnternet dünyasında Wikipedia tarzı açılmış ve hatta benzer temaya sahip onlarca internet sitesi var. Nitekim bu internet siteleri Wikipedia kadar fazla kullanıcıya sahip olmadığı için içerik olarak fazla dolu değil.

Peki wikipedi’ye girebilmek için neler yapılabilir?

Aslına bakarsak yasaklanan bir internet sitesine girmekten bahsediyoruz. Bu yüzden kurallara uymak en faydalısı olacaktır.

Ancak girmek ve içeriğinden faydalanmak zorundaysak diye Wikipedia’ya girmek için en basit 3 yöntemden bahsedeceğiz:

  1. Wikipedi linkinin başına sıfır “0” eklemek. Linkin başına sıfır eklediğimizde Wikipedia tarafından WikiZero adlı bir siteye yönlendiriliyoruz ve siteye erişebiliyoruz.
  2. Bir VPN uygulaması edinmek seçenekler arasında olabilir. Güvenli internetin konuşulduğu son yıllarda artan VPN kullanımı bir çok VPN şirketinin uygulamalarını ve hizmetlerini ücretli hale getirmesine sebep oldu. Bu sorunu aşmak için en basit ve en hızlı VPN uygulaması Opera Tarayıcı içinde yüklü geliyor. Tek yapmanız gereken bilgisayarınıza tıpkı Google Chrome gibi olan Opera Tarayıcıyı kurmak. Ardından gizli sekme açtığınızda sol üstte VPN eklentisinin otomatik eklendiğini ve maksimum hızda çalıştığını farkedeceksiniz.
  3. Mobilden girmek isteyenler için Google Play ve AppStore’de yer alan Wikipedia Engel Kaldırıcı adlı uygulama indirilebilir. Uygulama herhangi bir tarayıcı ile Wikipedia’ya girilmeye çalışıldığında otomatik devreye giriyor ve uygulama içerisinde erişmek istediğiniz içeriği açıyor.
opera vpn ile ilgili görsel sonucu
Opera VPN
Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Sâ’fî

    Benim önerim, arubacloud üzerinden 1 euro’ya vps alıp buna openvpn kurup bunun üzerinden ilerlemek. Openvpn kurulumu hakkında bir makale de yazarsanız çok güzel olur.