«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Yeni Emoji: Nazar Boncuğu !

Yeni Emoji: Nazar Boncuğu !

Eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan, insanı kem gözlerden koruduğuna inanılan “Nazar boncuğu” artık sosyal medya emojisi olarak kullanılabilecek. Nazar Boncuğu emojisi, 30 Kasım 2017’de  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı başvurunun sonuçlanması ile beraber tüm sosyal platformlarda kullanılmaya başlanacak. İlk olarak Twitter’da kullanılmaya başlayan emojinin gittikçe yaygınlaşması bekleniyor.

nazar boncugu ile ilgili görsel sonucu

Nazar boncuğunun tarihine gelecek olursak:

Müslüman, Musevi ve Hristiyan toplumların yanısıra bazı uzak doğu dinlerinde de Nazar Boncuğuna rastlanır.

Nazar boncukları genelde göz şeklinde olur. Göz; kişinin dünyaya açılan penceresidir ve her türlü iyi veya kötü düşüncenin çıkış noktası olarak kabul edilir. Nazar Boncuğunun ise kişinin üzerine yönelen kötü ve fesat düşünceleri içine çekerek engellediğine inanılır. Günümüzde ise bu amacın yanısıra süs eşyası olarak kullanıldığı görülmektedir.

nazar boncugu ile ilgili görsel sonucu

Nazar Boncuğu nasıl yapılır?

Nazar Boncuğu yapılırken içine kurşun dökülür. Bunun iyi şans getirdiğine inanılır. Mavi renkli her cam boncuğun nazarı engellemesi halk inançlarına göre mümkün değildir. Bu boncuklarda bulunması gereken birtakım özellikler vardır.  Örnegin kimi ustalara göre mavi üzerine sarı renkli göz yer almalıdır. Aynı zamanda bu boncuğun ve kurşunun koruyucu ruhu olduğuna inanılan bir yerde eritilmiş olması gerekir.

Geçmişte, Nazar Boncuğu ocakları kurulacağı zaman tören yapılırmış. Bu ocakta çalışan kişiler sadece cam eritme işi ile meşgul olurmuş ve sadece Nazar Boncuğu üretirmiş. Eğer başka bir cam ürünü üretecekse de bunu başka bir ocakta yapması gerekirmiş. Aynı zamanda Nazar Boncuklarının tek tek el ile yapılması gerektiğine,  makineler ile seri olarak üretilen Nazar Boncuğu’nun bir işe yaramadığına inanılır. Makineler ile yapılanın bir süs eşyası olmaktan öteye gidemediği bilinirmiş.

 

 

 

Bir Cevap Yaz

Kubilay Kaya Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Tsnky

    nazar boncuğunu ekledikleri çok iyi oldu.